Blížící se krajské volby budou testem. Ale čeho?
Test obliby jednotlivých stran a hnutí u veřejnosti a referendum o Fialově vládě. Také tímto způsobem jsou vnímány blížící se krajské volby. Ať už si zvolíte jednu nebo druhou variantu, nemůžete počítat s jednoznačně vypovídajícím výsledkem.
První slabinou je skutečnost, že se v září nebude volit v hlavním městě. Tam krajské zastupitelstvo vybírají lidé ve volbách komunálních. Ty se budou konat až za dva roky. Přitom v Praze při posledních sněmovních volbách odevzdalo svůj hlas zhruba 700 tisíc lidí.
Bez tohoto regionu je test obliby poněkud zkreslený. Platí to především pro pravicové strany typu ODS a TOP 09, které se v metropoli těší tradičně velmi silné podpoře — na rozdíl od některých jiných krajů. V roce 2021 získala koalice Spolu v Praze přibližně o 140 tisíc hlasů víc než hnutí ANO.
Referendum o vládě, ale té krajské
Krajské volby jde také vnímat jako referendum o vládě. I když spíše o té krajské. V některých regionech jsme totiž svědky fungování koalic, které svým složením zdaleka neodpovídají té na celostátní úrovni.
Žonglování s obcemi ohrožuje vyhlídky vládních stran v krajských volbách
Číst článek
Vždyť například v Moravskoslezském, Zlínském nebo Ústeckém kraji v tuto chvíli vládnou bez problémů zdánlivě nesmiřitelní rivalové občanští demokraté s hnutím ANO.
Pokud se budou v září lidé rozhodovat podle toho, jak jednotlivé samosprávy kraj řídí, tak to bude možné vnímat spíše jako referendum o těchto koalicích než o Fialově kabinetu. Což pochopitelně nevylučuje, že se část veřejnosti dostaví k volebním urnám s touhou vyslat svým hlasováním negativní vzkaz současné vládě. Dá se očekávat, že současná opozice bude s takovýmto referendem v kampani nadále pracovat.
Test koalice Spolu?
Podzimní krajské volby by mohly být i testem životaschopnosti koalice Spolu. Pohled na podané kandidátní listiny ale dokazuje, že to může platit pouze pro několik krajů.
Konkrétně ve středních Čechách, na jižní a severní Moravě a na Liberecku se budou o přízeň veřejnosti ucházet společně občanští demokraté s lidovci a TOP 09. Naopak ve Zlínském kraji bude každý z nich na jiné kandidátce.
‚Fiala by neměl dělat hloupá prohlášení o Patriotech,’ říká Vondráček. ‚Zve k diskusi,’ říká Decroix
Číst článek
Z pohledu koalice Spolu bude zajímavé sledovat, jak dopadnou volby v jižních Čechách. Tam se ODS o přízeň lidí bude ucházet sama. Jak tvrdí její lídr Martin Kuba, měli by mít občanští demokraté ambice volby vyhrávat sami a atakovat přitom hranici 30 procent. Sólo jízdu si ODS vyzkouší i v Olomouckém kraji nebo na Zlínsku.
Pohled na odevzdané kandidátní listiny nabízí i další pozoruhodnosti. Pod různými názvy jsou skryta nejrůznější spojenectví — to může poněkud komplikovat orientaci voličů a zároveň ubírat na jednoznačnosti výkladu výsledků voleb z celostátního pohledu.
Nemluvě o tom, že až sestavení vlád nad jednotlivými kraji definitivně rozhodne, kdo v nich uspěl. A je pravděpodobné, že některé povolební koalice budou překvapivé a směrem k sněmovním volbám a nesmiřitelné rivalitě některých stran a hnutí možná až matoucí.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Angela Merkelová vzpomíná. Také na Ukrajinu
Libor Dvořák
O vládním hausnumerismu aneb nápadný nepůvab 93 procent
Petr Honzejk
O neplatičích, nocleženkách a nesystémové charitě
Kateřina Smejkalová
Slovenští úspěšní se přesouvají do Prahy
Luboš Kreč