Nová unijní pravidla pro státní pomoc prý neohrozí čerpání peněz z fondů
Česko se vyhnulo hrozbě ztrát peněz z evropských fondů kvůli novým pravidlům pro státní pomoc. Ta dnes předložila Evropská komise a začnou platit od 1. července. U oblastí, jako jsou stavby infrastruktury v regionech nebo třeba zateplování budov, komise nemusí schvalovat pomoc, která nepřesáhne 150 milionů eur.
Na jednotném evropském trhu Evropská komise posuzuje, jestli je státní pomoc legální. A to proto, aby zajistila férovou konkurenci napříč unií.
Pro regionální podporu, stavbu místní infrastruktury nebo třeba kulturu a sport ale platí výjimky. Podporu, která nepřesáhne 150 milionů eur, nemusí země předložit komisi k předchozímu schválení.
O nových pravidlech EK pro státní pomoc informuje zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska
„Státní pomoc přitáhne soukromé investice do projektů, které by jinak nevznikly,“ řekl eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.
S tím Česko jednoznačně souhlasí. Velký problém ale mělo s limitem pro podporu. Ten měl být původně o 50 milionů nižší, a Evropská komise navíc chtěla přidat ještě druhé kritérium, procentuální podíl podpory na hrubém domácím produktu.
O nových pravidlech EU pro státní pomoc mluvil ve Stalo se dnes viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar
To vše by podle Česka ohrozilo investice a zvýhodnilo větší státy. Proto proti záměru komise vystoupil přímo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na summitu evropských lídrů, což nebývá moc časté.
Komise nakonec tlaku Česka a dalších zemí ustoupila a zavedla vyšší limit. Podle českých odborníků by jeho výše žádné riziko neměla představovat.
Špicar: Velký diplomatický úspěch
„To, že se podařilo navýšit limit ze 100 na 150 milionů eur znamená pro všechny investory, ať už domácí nebo zahraniční, obrovské ulehčení z pohledu administrativní zátěže, která by jinak ty projekty provázela,“ komentoval ve Stalo se dnes nová pravidla pro poskytování státní podpory viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Navýšení limitu považuje za velký diplomatický úspěch Česka: „Navíc se toho podařilo české vládě ve spolupráci se Svazem průmyslu prosadit mnohem více – tam se jednalo i o takové věci, jako je zahájení projektu, jak budou probíhat jednotlivé notifikace, jak budou administrativně náročné a tak dále.“
„Je to skutečně velký diplomatický úspěch a důkaz toho, že i tak - v uvozovkách - malá země jako Česká republika, když je ochotná na evropské úrovni za něco bojovat, tak to skutečně proti mnohdy mnohem silnějším a větším státům nakonec dokáže prosadit,“ poznamenal Špicar.