Vychází nový Atlas českých dějin. Přináší nové pohledy na dějinný vývoj v Česku
Po skoro půl století vychází nový Akademický atlas českých dějin v rámci výzkumného programu Historického ústavu Akademie věd ČR a vydává ho nakladatelství Academia. Unikátní ručně vázaná publikace obsahuje zhruba čtyři stovky map a další kartografické modely, texty a grafy od pravěku po moderní dějiny.
„Přináší především nové pohledy na dějinný vývoj v českých zemích a ve střední Evropě po čtvrt století nových výzkumů. Přináší i nový způsob kartografického zpracování těchto jevů. Elektronická kartografie za čtvrt století udělala obrovský pokrok a atlasy se zpracovávají zcela novým způsobem, než tomu bylo dříve,“ vysvětluje autorka a ředitelka Historického ústavu AV Eva Semotanová v čem je publikace novátorská.
Hostem ve vysílání Radiožurnálu byla Eva Semotanová, ředitelka Historického ústavu AV ČR.
Kniha netradičně prolíná tři hlavní témata: člověk, prostor a čas. Zároveň se soustředí na problematiku církví 19. a 20. století.
„Snad bychom upozornili především na druhou polovinu 20. a počátek 21. století., kdy je jedním z témat například rušení klášterů po roce 1948 a potom jeho obnova. Je potřeba ukázat si všechny aspekty vývoje naší společnosti nejenom politické dějiny, kulturní dějiny a hospodářské dějiny, ale krajinu anebo také součást naší společnosti, jimiž bezpochyby církve jsou,“ dodává Semotanová.