Protesty na Ukrajině režírovali Američané, myslí si český senátor Doubrava
Zatímco oficiální hlas české diplomacie mluví v souvislosti s děním na Ukrajině o „vojenské intervenci v rozporu s mezinárodním právem“, senátor Doubrava (Severočeši.cz) to vidí jinak. Je přesvědčen, že protivládní protesty, které předcházely změně režimu v Kyjevě, byly režírovány „americkou rukou“ a postup Rusů schvaluje. Doubrava to řekl ve vysílání ČRo Plus.
Doubrava se netají sympatiemi v současnému postupu Rusů na Ukrajině.
Na základě televizních záběrů usuzuje, že při protestech v centru Kyjeva šlo „o něco úplně jiného, než se oficiálně prezentuje“.
O situaci na Ukrajině ve vysílání ČRo Plus mluvili senátoři Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) a Jaroslav Kubera (ODS)
„Podívejte se, kdo napadal koho. Tam vidíte, že policisté, kdyby bývali chtěli použít násilí, tak ho použili. Ale oni to nebyli, byly to ty bojůvky – já jsem přesvědčený, že je tam navezli i ze širokého a dalekého okolí – kteří tam napadali policisty dlažebními kostkami, železnými tyčemi, ohněm a tak dál,“ poznamenal senátor.
Nepokoje na Ukrajině začaly v Kyjevě na konci listopadu. Lidé začali proti vládě demonstrovat kvůli tomu, že zastavila přípravy podpisu asociační dohody s Evropskou unií.
Rusko by mohlo v reakci na případné sankce zabavovat majetek firem ze Západu
Číst článek
Násilí vyvrcholilo na konci února, kdy v ulicích Kyjeva přišly při protestech o život desítky lidí a další stovky se zranily. Většina obětí byli demonstranti, ale zranění a mrtví byli i na straně pořádkových sil.
Doubrava se zcela ztotožňuje s hodnocením ruského prezidenta Vladimira Putina, podle něhož Majdan, jak se kyjevskému náměstí a přeneseně i celému reformnímu hnutí na Ukrajině přezdívá, ovládají neonacistické, nacionalistické a antisemitské síly.
Český senátor poukazuje třeba na vlajky nacionalistických banderovců, které vlály v Kyjevě i při pražských demonstracích na podporu tamních demonstrantů.
V souvislosti s ukrajinským převratem pak mluví o předem připraveném scénáři. „Já v tom dokonce vidím i americkou ruku, americký nápad, americkou činnost. Podívejte se, jakým způsobem se postupovalo v Bělehradě. A podívejte se na porovnání fotografií, je to jedno a totéž, takže já si nemyslím, že to byly jenom ty bojůvky,“ dodal.
Doubrava, který byl za minulého režimu členem KSČ a později i nástupnické KSČM, se brání také přirovnávání dění na Krymu k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.
Argumentoval, že Rusy vyzval Viktor Janukovyč, který je podle něj legitimním prezidentem Ukrajiny, a akce je podle něj zaměřená na obranu ruskojazyčné většiny na Krymu.
I senátor za ODS Jaroslav Kubera má pochybnosti o legitimnosti převratu na Ukrajině, na současné dění se však dívá jinak. „Tam prostě Rusko hájí nikoli zájmy Rusů žijících na Krymu, ale zájmy svoje, to je naprosto evidentní,“ podotkl.