Starý mlýn ve Vodňanech se proměnil v moderní vzdělávací středisko
Unikátní prostory získali vědci v jihočeských Vodňanech. Zrekonstruovaný starý mlýn nabízí vědcům z celého světa zkoumajícím životní prostředí prostor pro setkávání i výzkum. Stará se o něj Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.
Se samotnou budovou mlýna se pojí silný příběh. Židovská rodina Brocků, která jej kdysi vlastnila, byla násilně deportována do Terezína a vyvražděna. Stavba potom patřila rodině, která sympatizovala s nacistickým režimem.
„Je to pro nás místo, kde bychom možná mohli napravit to, co také přinášel holocaustu. Nechuť lidí spolu diskutovat, vyměňovat si informace. A nedopouštět se nikdy takových činů, které byly odnepaměti a bohužel pořád jsou,“ říká Otomar Linhart, děkan Fakulty rybářství a ochrany vod.
Čím je středisko, které je jediné svého druhu v české republice, už od počátku pro vědce z celého světa tak atraktivní?
O moderním vědeckém středisku ve Vodňanech informovala reportérka Mária Pfeiferová
„Zabýváme se jedinečnou činností, která přitahuje vědce z Evropy i ze světa. Chováme různé druhy ryb, které jsou pro ně unikátní, byť pro nás normální: kapr, jeseter, lín a další euroasijské druhy. Tím, že jim je můžeme nabízet, stáváme se pro ně výjimeční,“ vysvětluje Linhart.
První setkání vědců, které má v důsledku pomoci vědcům sdílet laboratoře ke společným experimentům na rybách, je v mlýně v těchto dnech.
„Ten prostor je ve Vodňanech jedinečný, protože nám poskytuje možnost uspořádat konference nebo workshopy s veškerým zázemím pro až sto účastníků,“ říká jeden z účastníků Pavel Kozák.
Projekt fakulty od počátku vítá i rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. „Úžasně položené místo, nádherně zrekonstruovaný mlýn, který je opravdu jako stvořen pro to, aby se sem sjížděli vědečtí kolegové, výzkumní pracovníci, pedagogičtí pracovníci. A aby rokovali ve worskshopech nejen s rybářským zaměřením,“ tvrdí.
Prostředí pro světovou vědu se fakultě podařilo zrekonstruovat za 43 milionů korun.