Mayové apokalypsu nepředpovídali, pro ně konec znamenal počátek
V posledních týdnech světem hýbalo jedno jediné téma, v pátek podle propočtu starých Mayů přijde apokalypsa. Dávná středoamerická civilizace přitom konec světa nepředpovídala, pro ni totiž konec neznamenal nic jiného než počátek.
Datum 21.12.2012 vypočítali mayští kněží před dvěma až třemi tisíci lety jako den, kdy dojde ke konjunkci země v zimním slunovratu, slunce a galaktického rovníku.
„Podle Mayů skončí pátý věk slunce trvající 5 125 let. Ten začal v roce 3014 někde v dávné mytologii, kdy začíná mayská kultura, a dělil se na třináct baktunů po 144 tisících dnech,“ vysvětluje odborník na Latinskou Ameriku, etnolog Mnislav Zelený.
Zároveň skončí i velký cyklus pěti sluncí trvající 25 652 let, což je v podstatě oběh Země sluneční soustavou kolem galaxie Mléčné dráhy.
Mayský kalendář komentoval odborník na Latinskou Ameriku, etnolog Mnislav Zelený
„Vzhledem k různým korelačním propočtům mayských záznamů je kosmetický rozptyl kolem sta let. Podle některých odborníků k tomu dochází už od roku 1980 a bude to trvat až do roku 2016,“ upozorňuje expert.
Pro staré Maye zítřek neznamenal nic jiného než konec určitého cyklu a tím i počátek dalšího. Vyvozování apokalypsy z jejich propočtu ukazuje podle Zeleného na zásadní nepochopení indiánské filosofie.
„Mayové jako všechny americké kultury uznávali cyklický systém času, nikoli jako my lineární. Jenže pro nás je apokalypsa velice přitažlivá, z hlediska prodejnosti filmů a podzemních bunkrů,“ dodává.
Zatímco se někteří lidé zásobují a vymýšlejí, jak se zachránit, potomci starých Mayů již nyní oslavují. Zítřek pro ně neznamená konec všeho, ale pouze určitého cyklu a tím i počátek dalšího.
Dávná civilizace od zítřka neočekávala zánik, ale právě naopak. Zítřkem pro Maye začne nový, mnohem duchovnější věk.