Vědci z Mendelovy univerzity vyvinuli preparát, který umožní vyrábět víno bez přídavku síry

Revoluci ve vinařství by mohl způsobit nový objev vědců z Mendelovy univerzity v Brně, kteří vymysleli způsob, jak se při výrobě vína obejít bez přídavku síry. Rozšíření nové technologie do praxe zatím brání evropské předpisy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

červené víno

červené víno | Foto: GNU Free Documentation Licence, Version 1.3, Mick Stephenson

Oxid siřičitý ničí mikroorganismy a umožňuje víno dlouhodobě uchovávat. V běžném množství je zdravotně nezávadný. U mnoha lidí ale způsobuje alergickou reakci, nevolnost a bolesti hlavy, zvlášť pokud je síry příliš.

„Přesířené víno je vražda vína. Se sírou jakožto nezbytnou součástí konzervace vína je potřeba pracovat, ale v té nejmenší možné míře,“ prohlašuje vinař Tomáš Vican z Višňového.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vlasty Gajdošíkové o objevu vědců z Mendelovy univerzity, kteří zjistili, jak vyrábět víno bez přídavku síry

V opačném případě hrozí kromě bolení hlavy i horší věci. „Svědění kůže, zarudnutá kůže, zažívací potíže. Mohou být i dušnosti, u astmatiků to může vyvolat astmatický záchvat, hlavně u těžkých astmatiků, a vzácně anafylaktický šok. To je vlastně pokles tlaku, pulsu a ztráta vědomí,“ varuje alergoložka Bronislava Novotná z Fakultní nemocnice Brno.

Síření bylo dosud nejspolehlivější metodou konzervace vína. Vědci z Mendelovy univerzity teď síru nahradili nasycenými mastnými kyselinami. Vycházeli přitom ze zahraničních výzkumů z 80. let. Inovací je přesné složení směsi.

„My jsme se snažili vytvořit optimální směs, která bude aplikovatelná během výroby vína do kvasícího moštu i do hotového produktu a bude nahrazovat účinek oxidu siřičitého. Tyhle látky dělají lidově řečeno do mikroorganismů takové dírky a alkohol, který je součástí prostředí při výrobě vína, se tímto způsobem dostává snáze do těl a zabíjí ty mikroorganismy,“ vysvětluje vedoucí Ústavu vinařství a vinohradnictví Mojmír Baroň.

Hledá se strategický partner

Nová technologie je bez vedlejších účinků. Nemá vliv na chuť nápoje a je snadno použitelná v praxi i u malých vinařů. Jejímu masivnímu rozšíření zatím brání, že není zařazená mezi povolené výrobní postupy. Proto se teď testuje pod dohledem Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Výsledek posoudí Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví v Paříži, která může dát novému výrobnímu postupu zelenou. „Testovací program probíhá druhým rokem, je to pro nás velmi cenná zpětná vazba, protože dokážeme určit kritické body této metody v reálných provozech,“ říká Mojmír Baroň.

Víno, vinařství, vinice, sběr vína (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Už nyní si ale vědci využití objevu pojistili patentem. „Máme udělený český patent od roku 2012. Současně máme podanou mezinárodní patentovou přihlášku, a ta se v tuto chvíli nachází ve fázi postupu do zemí, kde bychom rádi chránili toto řešení. To znamená velké vinařské země Evropy plus jednu perličku, a to je JAR,“ dodává ředitel Centra transferu technologií Mendelovy univerzity Robert Plaga.

Další podmínkou pro komerční využití nové metody je získání strategického partnera - velké firmy, která podniká v technologiích vína.

Vlasta Gajdošíková, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme