Solární články s pravěkým chlorofylem?

Efektivitu solárních článků by mohl zvýšit nově objevený typ chlorofylu. Molekulu, která pohlcuje červené a infračervené záření, vynalezly před několika miliardami let cyanobakterie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stromatolity (Shark Bay, Austrálie)

Stromatolity (Shark Bay, Austrálie) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Paul Harrison

Využívat energii slunečního světla umožňují fotosyntetizujícím organismům molekuly chlorofylu. V posledních 60 letech vědci objevili čtyři chemicky odlišné typy chlorofylu, které pohlcují viditelné světlo. Existuje ale i pátý typ (chlorofyl f), který má absorpční spektrum posunuté až do sousedící červené a infračervené oblasti. Australsko-německý tým tento typ chlorofylu neobjevil v žádné žijící rostlině, ale v pravěkých stromatolitech.

Bochníkovité útvary jsou jedním z nejstarších dokladů existence života a sahají až do doby před 3,4 miliardami let. Stromatolity z australského naleziště Shark Bay vytvořil kal, který se vysrážel na povrchu povlaků cyanobakterií. Kalná voda bránila přístupu velké části viditelného záření a cyanobakterie se zřejmě přizpůsobily tím, že absorpci svého chlorofylu „přetáhly“ do větších vlnových délek.

Objev pravěkého typu chlorofylu se podle vědců může odrazit v tak moderním vynálezu, jakým jsou solární články. Polovina slunečního záření je z infračervené oblasti a vývojáři hledají způsoby, jak spektrum pohlcované solárními články rozšířit až za viditelnou oblast. Cyanobakterie to vyřešily už před několika miliardami let. Teď je otázka, jestli jejich řešení dokážeme okopírovat.

Zdroj: Science, New Scientist

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme