Portál o nanovláknech spojí nabídku vědců s poptávkou firem

Češi spustili jako vůbec první na světě internetový portál o nanovláknech. Mají ho využívat hlavně firmy a vědci. Najdou zde informace o patentech, nápadech a projektech z tohoto oboru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nanovlákna schopná emitovat světlo vyrůstají z křemíkového krystalu (dole)

Nanovlákna schopná emitovat světlo vyrůstají z křemíkového krystalu (dole) | Foto: NIST

Portál vytvářejí experti ze světových univerzit a firem, kteří tak podpoří výzkum nanotechnologií a jejich zavádění na trh. Miroslav Křížek, generální ředitel vládní agentury Czechinvest, která je strategickým partnerem projektu, označil za hlavní cíl portálu spojit čtyři dosud oddělené světy.

„Jednak akademickou sféru a sféru talentů a z druhé strany dva světy, které jsou velmi důležité právě pro průmyslové využití a to podnikatelskou sférou a sférou investorů. Ale klade si za cíl i seznamovat odbornou a laickou veřejnost s tím, co je v nanotechnologiích a nanovláknech nového a kam se tento obor posunuje,“ přiblížil na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém portálu o nanovláknech jsme na Rádiu Česko hovořili s generálním ředitelem vládní agentury Czechinvest Miroslavem Křížkem.

Českou novinku na internetu přivítal ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba: „Já myslím, že tento portál přesně je důkazem toho, co je dnes v těch inovacích třeba dělat: že dokážeme propojovat a hledat, kde je potenciál trhu.“

Podle Kuby tak portál ukazuje, kam se technologie budou vyvíjet. Objem prodeje technologií, které využívají nanovlákna, se v současné době zvedá, v čemž Martin Kuba spatřuje potenciál pro české firmy.

Propojení výzkumu s potenciálem trhu s sebou může přinášet zájem investorů. Podle Křížka ale nejde jen o nalezení investorů, ale o globální vyhledávání příležitostí pro firmy, které se v oblasti nanovláken pohybují.

„Za 6 let, co sledujeme oblast nanovláken, se počet firem v ČR zdvojnásobil. Mimo jiné s přispěním operačních programů, které Czechinvest administruje. V rámci těchto podpor jsme již přislíbily a částečně proplatili téměř 800 milionů korun firmám, které nanovlákna zpracovávají,“ přiblížil.

Na webové adrese www.nafigate.com naleznou podnikatelé a výzkumníci od dnešního dne všechny informace o nových patentech, nápadech a projektech z oblasti nanotechnologií. Portál podpoří nejen nový výzkum, ale také byznys v tomto oboru.

„Česká republika je v tuto chvíli na světové špičce v oblasti nanotechnologií a my si chceme tuto špičku nejen udržet, ale i posílit. Tak, abychom maximalizovali ukrojený díl z pomyslného koláče, který trh s nanotechnologiemi bude v nejbližší době nabízet,“,“ dodal Miroslav Křížek. Dodal, že pro rok 2015 je velikost globálního trhu s nanotechnologiemi odhadována limitech mezi 700 miliardami amerických dolarů až 2,5 biliónu amerických dolarů.

Za vznikem portálu stojí česká firma Nafigate. Nanotechnologiím se v tuzemsku věnuje na 140 firem. Podnikají hlavně ve vývoji nových materiálů, v medicíně nebo kosmetickém průmyslu.

Martina Mašková, Petra Benešová, bre, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme