Pokud vědec nehoří, nemůže nikoho jiného zapálit, říká oceněný chemik Raab
Jsou významnými badateli. Na jejich přednášky chodí nebo chodily stovky studentů, zaujmou ale i žáky základních škol. Svůj vědní obor dokážou skvěle propagovat a právě za to si vysloužili cenu předsedy Akademie věd. Filozof Erazim Kohák, matematik Michal Křížek a chemik Miroslav Raab.
Cenu vědcům předal předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Spolehl se na doporučení poroty.
„Zajímavé je, že i loni v druhém ročníku jsme udělili ceny pánům a dámám, kteří jsou skvělí popularizátoři, ale jsou také skvělí vědci. Myslím si, že to jde ruku v ruce. Ne každý dobrý vědec je dobrý popularizátor, ale každý dobrý popularizátor je dobrý vědec,“ tvrdí.
Profesor Kohák z Filozofického ústavu je podle akademické poroty nejen jedním z mála originálních českých filozofů, ale zásadně se podílel i na restauraci české filosofie po roce 1989 a obnovení důvěry v tento obor.
„Je to pokus o život ve vědomí. Nežít tupě, nežít čistě pudově, ale žít vědomě. Vědomě volit, co je dobré a co zlé, co chci konat a čemu se chci vyhnout, o čem ten život je. Vědomé úsilí, uvědomit si to. O tom je filozofie,“ vysvětluje Kohák.
Propagovat vědu je náročné, obzvlášť u čísel. „My nemáme takové krásné obrázky, jako mají astronomové třeba z Hubbleova dalekohledu, a těžko se popularizují vzorečky. Takže já se snažím popularizovat matematiku na konkrétních příkladech. Třeba Furier se pokoušel aproximovat funkce pomocí sinů a cosinů a jeho myšlenky, které jsou 200 let staré, dnes nosíme všichni ve svých mobilech,“ říká další oceněný, přední matematik Michal Křížek.
O propagaci vědy se zasloužil i chemik Miroslav Raab, který je teď už v důchodu. Jeho přednášky ale měly u studentů velký úspěch hlavně pro originalitu, názornost a srozumitelnost.
„To jsou ty první čtyři řádky, které mají navodit atmosféru, a to je důležité u novinářů, ale také u člověka, který chce popularizovat nějaký vědecký problém. A samozřejmě ten člověk musí sám vědět, jak je to zajímavé. Pokud sám nehoří, nemůže nikoho jiného zapálit,“ zdůrazňuje.
Ceny za celoživotní dílo uděluje předseda jen jednou za rok.