Magnety naředí krev

Dvojice fyziků vyvíjí novou metodu ředění krve. Aspirin a jemu podobné léky by mohlo nahradit magnetické pole.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do tunel magnetické rezonance, ilustrační obrázek

Pohled do tunel magnetické rezonance, ilustrační obrázek | Foto: licence Public Domain (eng)

Mrtvice a infarkty jsou často spojeny s vyšší hustotou krve. Jedinou možností, jak krev naředit a snížit tak riziko, jsou v současnosti léky typu aspirinu, které snižují srážlivost krve. Jejich podávání však může mít vedlejší účinky, jako je krvácení do žaludku a vznik žaludečních vředů nebo nepříjemné zvonění v uších. Dvojice lékařských fyziků z Filadelfské univerzity proto zkoumá, jestli by se nedala vyvinout bezpečnější metoda založená na působení magnetického pole.

Při vyšetření magnetickou rezonancí se požívá magnetické pole 1 až 3 Tesla, které na lidský organismus nemá žádné škodlivé účinky. Vědci nechali magnetickým polem o síle 1,3 Tesla ve směru siločar protékat krev a přitom měřili její hustotu. Výsledky ukázaly, že za pouhou minutu strávenou uvnitř magnetického pole se hustota krve sníží o 20 až 30 %. K návratu na původní hodnotu došlo přibližně po dvou hodinách, ale celý proces se dal zopakovat. Snížení hustoty krve je "dílem" krevního barviva hemoglobinu, které obsahuje železo. Díky němu se krvinky v magnetickém poli pohybují v přímějším směru, méně se o sebe třou a mají menší sklon ke shlukování.

Krev by podle autorů magnetické metody stačilo ředit lokálně - kupříkladu podél jedné větší cévy. Efekt přetrvává několik hodin a naředěná krev by se šířila po celém těle. Vědci už pro tento účel navrhují magnet, který by se jednoduše navlékl na nohu nebo na paži.

Zdroj: Physical Review E

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme