IKEM postaví nový pavilon. Zaměří se na výzkum v medicíně
Pražský Institut klinické a experimentální medicíny postaví nový pavilon. Takzvaná Elipsa, jak se bude budova jmenovat, se má stát jedním z nejmodernějších evropských center pro vědce a lékaře.
„Bude to budova vejcovitého tvaru, čili Elipsa, která bude mít na podélné ose 41 metrů, na kratší ose 21 metrů. Bude mít přízemí, jedno patro a podzemí,“ upřesnil ředitel pražského IKEM Aleš Herman.
V podzemí budou technologická zázemí, od zpracování odpadu po technologie. V nadzemních patrech pak budou laboratoře. „Ty máme zatím načrtnuté, ale ještě do konce roku o nich bude probíhat interní soutěž a diskuze, kde přesně týmy umístíme,“ doplnil Herman.
Institut tím chce podle něj posílit experimentální program v IKEM, který ho činí unikátním. Vědci se chtějí v nových laboratořích zaměřit třeba na výzkum jater nebo na to, jak by mohly kmenové buňky pomoci produkovat inzulin.