Nonkonformní umělec Sailor Jerry by oslavil stovku
Už to vypadalo, že se bude učit tetovat na mrtvolách, nakonec označkoval tisíce živých lidí. A jeho obrázky lidé nosí na tričkách i dnes. Legendární umělec - tatér Sailor Jerry - by se tento týden dožil sta let.
Ulicemi Honolulu se během druhé světové války přelily milióny vojáků. A jedním z tatérů, který jim kreslil na těla obrázky plné lásky, smrti i perverzního humoru, byl Sailor Jerry. Legendární "umělec těla", který žije i dnes - na lahvích kořeněného rumu, tričkách a sešitech jedné americké luxusní značky. Tento týden by mu bylo 100 let.Tetovat se vlastním jménem Norman Collins naučil už jako náctiletý v Chicagu. Jeho školou byla vykřičená, nebezpečná čtvrť ovládaná mafií.
Jerryho tatér-učitel ho vzal jednoho dne do márnice, aby se naučil tetovat na mrtvole. Naštěstí se jednalo jen o drsný žert.
V té době, tedy ve 30. letech 20. století, letěl klasický americký styl, který stál na japonských motivech z konce devatenáctého století, a Jerry mu zůstal věrný do smrti. I proto, že Japonsko a další asijské země poznal v následujících letech jako námořník.Do konvenčního umělce měl chlapík v džínách věčně pokecaných od inkoustu, který neřekl větu, aniž by ji prošpikoval pár vulgarismy, dost daleko.
Byl to extrémní pravičák, který nenáviděl "levičácká" občanská práva a vše protiamerické. Vyrostl v zaplivaných špeluňkách, striptýzových barech a na lodích.
Na konci svého života, v 70. letech minulého století, veškeré své umění a designy odkázal nejnadanějšímu žákovi, který se jmenoval Ed Hardy.
Jméno Sailor Jerry ale znají i milovníci rumu nebo módy. O životě a době tohoto svérázného námořníka a tatéra natočil dokument režisér Erich Weiss.