Rekord českých aukčních síní dosud držel Bohumil Kubišta se svým Staropražským motivem, který se předloni prodal za 123,6 milionu korun včetně aukční přirážky.
Primátor Svoboda podepsal smlouvu s organizací ICORN o poskytování azylu umělcům prchajícím před perzekucí. Ředitel azylové organizace ICORN evropské rozšíření uvítal.
Z podvodu a porušení autorských práv policie vyšetřuje celkem čtyři osoby. Dva hlavní podezřelí mají podle policie hluboké znalosti o světu umění, jelikož se mu už několik let věnují.
Čísla poslechovosti zveřejnila platforma Spotify. Do desítky nejposlouchanějších interpretů v Česku se ze zahraničí dostala jenom zpěvačka Taylor Swift a zpěvák The Weeknd.
Sběratelé i obchodníci s uměním považují falzifikáty za největší problém trhu. Existuje sice řada způsobů, které mohou ověřit například pravost obrazu. Nejsou ale vůbec jednoduché.
„Lidé z toho začínají být unavení. Bylo tu příliš mnoho násilí. V Paříži je nepořádek a já chci pokračovat v normálním životě,“ řekla 32letá Pařížanka Amandine Betoutová.
Vysvětluje tím svoji národnostní dichotomii, neboť v Česku je doma, nicméně zdejší odborná veřejnost ho nezahrnuje mezi vystavovatele, mezi současné malíře se tak ani nemá šanci dostat.
Třicet čtyři let bez fungujících rukou a nohou. K pohybu užívá Jakub Hříbek kutálení po podlaze vlastním tělem. Pečovatele a návštěvy přitom vnímá ze své perspektivy, tedy hlubokého podhledu.
Umělec, vynálezce a vzdělanec Da Vinci zřejmě trpěl oční vadou, která mu pravděpodobně pomohla při tvorbě jeho mistrovských děl. Vyplývá to z analýzy školy očního lékařství při Univerzitě v Londýně.
Uprchlíky vnímané jako nelidskou hmotu bez vlastní identity, jména a životního příběhu ukazuje nejnovější dílo čínského umělce Aj Wej-weje. Vytvořil je speciálně pro Národní galerii v Praze (NG). Jmenuje se Zákon cesty a sestává z naddimenzovaného nafukovacího člunu a panáků bez tváře symbolizujících dnešní migranty. Aj Wej-wej kritizuje západní politiky za jejich odmítavý postoj k uprchlíkům.
Ve věku 96 let v Brně po krátké nemoci zemřel přední český grafik Jan Rajlich. Umělec byl zakladatelem Bienále Brno a laureátem Ceny města Brna. O jeho úmrtí informovala ČTK rodina zemřelého.
Americká Nadace pro lidská práva odebrala radikálnímu ruskému umělci cenu Václava Havla pro kreativní disent, kterou získal v letošním roce. Petr Pavlenskij chtěl peněžní odměnu spojenou s oceněním věnovat na obhajobu takzvaných „přímořských partyzánů“, kteří se vzbouřili proti policejní zvůli na ruském Dálném východě a dostali za to tresty až 25 let vězení.
Ruská policie opět zadržela ruského akčního umělce Petra Pavlenského. Ten v noci zapálil dveře do budovy bývalé sovětské tajné policie KGB v centru Moskvy.
Ruský umělec Petr Pavlenskij šokoval veřejnost i úřady další akcí. Uřízl si ušní lalůček a seděl nahý na zdi psychiatrické léčebny. Své umění pojmenoval akcionismus a bojuje proti režimu v Rusku.
Devadesáti let se dnes dožívá jeden z nejvýraznějších českých výtvarníků Karel Malich. Zatím naposledy na sebe upozornil loňskou velmi úspěšnou retrospektivou na Pražském hradě. Od pátku má Karel Malich výstavu v olomouckém Muzeu umění. Umělec se proslavil hlavně plastikami z drátů, o kterých znalci píší jako o největším příspěvku českého umění druhé poloviny 20. století.
Šílený muž s dlouhým tenkým knírkem. Tak si asi každý, kdo ho zná, představí Salvadora Dalího. Ten by dnes oslavil 110. narozeniny. Život i dílo katalánského umělce je nejjednodušší pochopit přímo v jeho rodném městě Figueres a muzeu, které si tu on sám postavil.
Slavný britský konceptuální umělec a sprejer Banksy je na americkém turné. V ulicích New Yorku se každý říjnový den objevuje jeden jeho nový počin a je kolem něj velké pozdvižení. Banksyho díla se totiž v aukcích prodávají za desítky i stovky tisíc dolarů. V New Yorku si je ale lidé mohli koupit za zlomek této ceny, protože šlo o další z Banksyho happeningů.
Ve švédském Malmö dnes zahájí výstavu děl kontroverzního umělce Larse Vilkse. Muže, který sklidil nechtěný zájem svými karikaturami proroka Mohammeda. Sám Vilks se ocitl na seznamu smrti Al-Kájdy a 24 hodin denně jej hlídá policie. V souvislosti se zahájením výstavy se čeká vlna nevole v muslimských zemích.
2:21
|Kateřina Procházková, Denisa Morgensteinová|Výtvarné umění
Přes sedm let maloval propagandistické plakáty opěvující severokorejské vůdce, nyní za bohy považované členy vládnoucí rodiny Kimů na svých obrazech zesměšňuje. Kreslí je v dámských šatech nebo s hlavami jako balóny. Song Bjok svým uměním kritizuje severokorejský režim, ale nepřestává doufat v jeho změnu.
Prostřednictvím kovové konstrukce, vybavené světelnými a akustickými prvky, se snaží španělský umělec vyvolat ducha zaniklých staveb. V centru Berlína tak ožil Betlémský kostel. Až do roku 1943, kdy ho poničily bomby, byl duchovním centrem českých protestantů, kteří v německé metropoli našli azyl díky velkorysosti pruského krále Fridricha Viléma I.
Jen několik minut strávil v pankrácké věznici v Praze umělec pod pseudonymem Roman Týc. Přišel si odpykat měsíční trest za to, že u semaforů na pražských přechodech pro chodce vyměnil světelná sklíčka za panáčky v nejrůznějších pozicích. Vězeňská služba ale umělce záhy propustila, protože u sebe neměl platný občanský průkaz.
František Kupka se jako jeden z nejvýznamnějších českých i světových malířů nesmazatelně zapsal do dějin umění. Jednu z nejkvalitnějších kolekcí tohoto malíře má ve svých sbírkách pražské Museum Kampa. Dnes ji rozšíří další čtyři desítky Kupkových děl.