Jiří Hanke vystavuje fotky 'socialistického' Kladna
Ode dneška si můžete zavzpomínat na Kladno osmdesátých let. V galerii Leica Gallery Prague vystavuje své fotografie Jiří Hanke, který v něm žil. A to vše na festivalu, zaměřeném na tendence v české fotografii a výtvarném umění osmdesátých let.
Kladno je Vaše rodné město, odkud jsou Vaše snímky z něj?
„Fotografoval jsem hlavně město a lidi. Nechodil jsem fotit do provozu a industrialismus. V té době to totiž zavánělo oficialitou a socialistickým realismem, což byl jediný akceptovaný styl. Přestože jsem fotografoval horníky a hutníky, tak to ale bylo u nich doma, v prostředí rodiny.“
Bral jste to jako určité vymezení se vůči normalizačnímu režimu?
„Ty fotografie mají všechny v sobě trošku jemné ironie a nadsázky. Z jedné strany je tam devastace normalizace 80. let a pak další fotografie ukazují už tu naději, která tehdy byla cítit ve vzduchu. Mám tam fotografie neoficiální kulturní scény v Kladně, která byla proti zavedeným záležitostem.“
Měl jste někdy potíže s takovýmto stylem fotografování?
„Neměl, protože jsem to nedělal profesionálně pro někoho, fotil jsem pro sebe. Takže s fotografováním ne, ale samozřejmě nebyla publikace těch fotek. Vraceli mi je, když jsem nabízel do různých časopisů s tím, že potřebují ukázat život socialistického člověka a ne to, co jsem já fotografoval.
Celý rozhovor s fotografem Jiřím Hankem si můžete poslechnout na našich stránkách.