Varhaník s image punkera. Cameron Carpenter zahraje v pražském Fóru Karlín
Číro, boty na podpatku a hypermoderní outfit. I tak může na začátku 21. století vypadat varhaník. S touto image boří Američan Cameron Carpenter stereotypy klasické hudby už řadu let. Extravagantní muzikant se dnes večer představí i v Praze. Ve Fóru Karlín zahraje na své digitální cestovní varhany v hodnotě 1,2 milionu dolarů.
Výroba digitálních varhan trvala víc než deset let. Carpenter si je nechal vyrobit podle vlastního návrhu u americké firmy Marshall and Ogletree. Od dětství toužil mít svůj vlastní nástroj.
„Důvod, proč jsem si nechal vyrobit vlastní digitální nástroj je jednoduchý. Klasické varhany jsou vždy svázány s jedním kostelem, s jedním konkrétním prostředím. Jako varhaník jste tudíž vždy tak trochu v roli prostituta. Pokud chcete vystupovat, neustále musíte měnit nástroj, který je pokaždé jiný.“
„Nemít vlastní nástroj je zkrátka problém. Rezignujete tím navíc na možnost uplatnit se jako hudebník na současném hudebním trhu. Chtěl jsem tohle všechno prolomit. Vyvést varhany z církevního prostředí a osvobodit sám sebe jako umělce.“
Na unikátní nástroj zahraje extravagantní hudebník ve Fóru Karlín v rámci světového turné. Na program zařadil hlavně skladby Johanna Sebastiana Bacha. Tradiční pojetí od rebela s čírem ale čekat nemůžeme.
„K nikomu a k ničemu nepřistupuji s pietou. Myslím si, že vnímat Bacha jako nedotknutelnou autoritu je úplně mimo. Když se podíváte na jeho život, zjistíte, že to byl člověk, který měl úplně obyčejné starosti. Myslím si, že Bacha je třeba vnímat především jako neuvěřitelně pracovitého člověka. Dívat se na něj jako na světce je skutečně hloupost.“
Po Bachovi se pak varhaník s image punkera pustí i do divoké varhanní improvizace.