Plastici získali cenu Premio Tenco na festivalu autorské písně v italském San Remu
Cenu Premio Tenco za rok 2014 získávají The Plastic People of the Universe. Tahle slova zazněla z velkého sálu honosné budovy kasina v italském San Remu, kde se festivalové koncerty poněkud nezvykle odehrávají. České legendy undergroundy vystoupaly po schodech s červeným kobercem, aby před nabitým sálem převzaly cenu za odpor proti totalitě.
„Lidi by si měli uvědomit význam slova rezistence. Jsem trochu zoufalý z toho, jak lidi nechápou současnou situaci v Evropě. Není špatné přirovnání k roku 1938, kdy celý svět podcenil fašismus,“ řekl k tématu letošního ročníku Vratislav Brabenec, nejstarší člen kapely The Plastic People of the Universe, jejíž vystoupení v italském San Remu sklidilo obrovské ovace.
The Plastic People of the Universe převzali v San Remu cenu Premio Tenco. Natáčela Marina Feltlová
Zahajovací večer festivalu byl věnován písničkářům ze slovanských zemí. V italském překladu zazněly písně Vysockého, Okudžavy i Galiče. A také píseň Lásko Karla Kryla v překladu Alessia Legy a v provedení italského rockového zpěváka Pierpaola Capovilly:
„Jsem sice rockový zpěvák, vycházím z amerického hardcoru, ale zajímají mě texty, které vyprávějí o společnosti, v níž žijeme. O zneužívání moci, o nespravedlnosti, násilí. Když mi z festivalu nabídli, abych tuhle píseň zazpíval, poslechl jsem si ji, přečetl si překlad a bez váhání souhlasil.“
Mezi písněmi úvodního večera zazněla i skladba italského písničkáře Francesca Gucciniho Pražské jaro, kterou složil v roce 1968 na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvu do Československa.
Festival od roku 1974 každoročně uděluje cenu významným světovým interpretům. Mezi jejími nositeli jsou Jacques Brel, Nick Cave, Leonard Cohen a další. V roce 2011 cenu získal jako vůbec první Čech Jarek Nohavica.