Nevidomí žáci si mohou zahrát úpravy českých lidovek. Noty dostanou v Braillově písmu
Předvánoční setkání s dětmi ze školy Jaroslava Ježka pro nevidomé a slabozraké pořádá už tradičně Hudební nakladatelství Českého rozhlasu. Děti dostanou také noty v Braillově písmu, tentokrát to budou lidové písničky v úpravě renomovaného jazzového pianisty Milana Dvořáka.
Milan Dvořák si prý pro úpravu vybíral skladby, které má rád, nebo ty, na které dostal tip od známých.
„Každou písničku upravuji jinak. Někdy z ní udělám třeba polyfonii nebo tam zahraju uprostřed variaci, aby tam prostě byl vždycky nějaký nápad,“ říká pianista.
Další speciální notové záznamy z Hudebního nakladatelství Českého rozhlasu dostanou nevidomí žáci. Více Eva Rajlichová
Jak se dá zahrát česká lidovka trochu jinak, si vyzkoušel i Matěj Zelenka, student Základní umělecké školy v Sezimově Ústí.
„Jazzové fígle v těch úpravách, to je trošku těžší. Je tam větší množství akordů, tónů je tam víc,“ popisuje.
Nové úpravy lidových písní oceňuje i pianista Karel Růžička. „Není jednoduché udělat písničku tak, aby zůstalo to podstatné z té písničky, nezdeformovat ji a přitom tam něco dodat nezvyklého, čím by se to ozvláštnilo. V tom je Milan mistr,“ vyzdvihl.
Hudebního nakladatelství Českého rozhlasu od roku 2004 vydává i noty v Braillově písmu. Díky tomu mohou české lidovky v hravé úpravě cvičit už od poloviny listopadu studenti Konzervatoře Jana Deyla v Praze.
„Rozhlas je tak hodný, že nám ty noty opravdu překládá do Braillova písma, a studenti to velice rádi hrají,“ vysvětluje vedoucí klavírního oddělení Jana Köhlerová.
Noty v Braillově písmu dostanou jako předčasný vánoční dárek od Hudebního nakladatelství Českého rozhlasu i ve škole Jaroslava Ježka pro zrakově postižené. Další část by měla doputovat také na Slovensko.