Do Liberce se sjel výkvět flašinetářů

Dnes odpoledne začal v Liberci 2. ročník mezinárodního festivalu Liberecký flašinetář. Zúčastní se ho 26 flašinetářů z Česka, Francie, Německa a Švýcarska. Flašinetáři v dobovém oblečení budou v ulicích Liberce k vidění do zítřka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Flašinetář na zubrnickém jarmarku

Flašinetář na zubrnickém jarmarku | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Mezi významné hosty festivalu patří jeden z nejslavnějších světových flašinetářů Henri Noebel z Toulous. Svůj historický nástroj si rovnou nechal opravit, protože až v Liberci našel člověka, který se úpravami flašinetů zabývá.

Na festival ale má přijet také Wolfgang Riemer, pokračovatel slavného rodu výrobců flašinetů z Chrastavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ivany Bernáthové z festivalu flašinetářů

Někteří flašinetáři se před libereckou radnicí prezentují tradičními kousky, jiní hrají skladby modernější, které si dokonce sami skládají. Tóny flašinetu každopádně lákají řadu zvědavců i pamětníků.

„Tenkrát to byl pro lidi zázrak. Touto hudbou se lidi radovali. To byla jediná věc, která do dneška vydržela, a my ji dneska vyhledáváme,“ připomíná zlatou éru flašinetů Josef Vyskočil, který se věnuje jejich opravě.

V Severočeském muzeu se pak zítra odpoledne chystá společný koncert všech přítomných umělců s hracími skříňkami. Zájemci si mohou prohlédnout také výstavu flašinetů.

„V libereckém muzeu máme 3. až 4. největší muzejní sbírku hracích automatů, mezi něž patří i flašinety,“ vysvětluje zakladatel festivalu Jiří Volný, proč se setkání flašinetářů koná právě na severu Čech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zakladatel festivalu Jiří Volný láká návštěvníky

Slovo flašinet prý pochází z francouzského slova flageolet, neboli kolovrátek. Flašinety jsou vlastně malé varhany s flétnami nebo jazýčkovými píšťalami.

Nejčastěji na ně v Čechách hráli na přelomu 19. a 20. století vojenští vysloužilci, kteří ukládali různé klípky a černou kroniku do kramářských písní. V Německu je ovšem tradice jiná.

„Buď je tam pochodová písnička, nebo to je valčík, polka, a tak dále,“ vysvětluje Josef Vyskočil. Velmi populární je podle něj například Radeckého pochod.

Hra na flašinet podle Jiřího Volného ze Severočeského muzea v Liberci ale rozhodně není jen pouhým točením klikou.

„Určitě to není jednoduché, hlavně musí mít flašinetář rytmus a točit správně. Nemůže to dělat každý,“ domnívá se.

Ladislav Dvořák, Ivana Bernáthová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme