‚Rudý Elvis‘ Dean Reed by se dožil pětasedmdesáti let

Říkalo se mu ‚soudruh rock and roll‘ nebo ‚rudý Elvis‘ a byl jedním z mála lidí, kteří emigrovali ze Západu na Východ. Řeč je o americkém zpěvákovi Deanu Reedovi. Tato kuriózní postava pop music by se dnes dožila pětasedmdesáti let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dean Reed po příletu na letiště Berlín-Schönefeld v roce 1978

Dean Reed po příletu na letiště Berlín-Schönefeld v roce 1978 | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic, Bundesarchiv Bild 183-T1119-005

Pro socialistický tábor byl americký zpěvák, který z imperialistického tábora sběhl do NDR budovat socialismus s kytarou v ruce a pohlednou tváří, skvělý trumfem.

Dean Reed býval ozdobou televizních estrád v celém Sovětském bloku i festivalů politické písně. Mihl se i v několika filmech nevalné kvality.

„Všude, kde se objevil Američan, který hovořil proti Americe a proti kapitalismu v Americe, tak to dopadalo na úrodnou půdu, pokud tam taková nálada a státní zřízení bylo,“ říká hudební dramaturg Aleš Opekar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh Deana Reeda shrnuje u příležitosti jeho nedožitého jubilea Jaromír Marek

Dean Reed sklízel slávu v tehdejším Sovětském svazu i v Československu, kde natáčel písničky například s Václavem Neckářem.

Natrvalo se usadil ve východním Německu. Jeho hudební produkce ale nebyla příliš zajímavá: přebíral písničky od Presleyho, Beatles i Johnyho Cashe.

„Pokud byl v něčem šikovný, tak právě v tom, že využil železné opony a udělal východoevropskou kariéru. Jenom díky tomu. Jako herec i jako zpěvák byl spíše podprůměrný, takže kdyby zůstal v Americe a snažil se uplatnit tam ve tvrdé konkurenci, tak bychom asi jeho jméno vůbec neznali,“ shrnuje Aleš Opekar, v čem spočívala Reedova sláva.

Smrt Deana Reeda v roce 1986 je obestřena tajemstvím. Ve 47 letech jej našli utopeného v jednom z berlínských jezer. Jedna ze spekulací mimo jiné už tehdy byla, že se jej zbavily komunistické tajné služby, pro které měl pracovat.

Jaromír Marek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme