Film Hoteliér měl světovou premiéru v Uherském Hradišti
Letní filmová škola v Uherském Hradišti má za sebou světovou premiéru českého dokumentárního filmu Hoteliér. Sešlo se v něm hned několik zakladatelů a herců původního Činoherního klubu druhé poloviny šedesátých let, například Jan Kačer, Pavel Landovský, či Josef Abrhám. Dokument režíroval Josef Abrhám mladší.
S nápadem přišel Jan Kačer, který chtěl dle svých slov takto probudit k činnosti živořícího Pavla Landovského. Proto mu před dvěma lety nabídl nastudování jeho vlastní divadelní hry Hodinový hoteliér.
„Podle mě je Lanďák geniální herec, nic na tom nemění, že je hluchý, že nemůže chodit a že předstírá. Ale ta zkušenost, která je v něm nashromážděná a jaksi komprimovaná jeho životem, já si nedovedu představit v téhle době člověka, který by o té době věděl víc než on.“
Jan Kačer tvrdí, že Hoteliér není jen o Landovském nebo Činoherním klubu, ale také o stáří.
„My jsme takové jaderné palivo, které prošlo a už je odpad. Ale jaderné palivo - kam ho chcete schovat, že jo? Landovský je atomová elektrárna.“
Dokument Hoteliér režíroval Josef Abrhám mladší, který tak ve filmu musel vyjít i se svými rodiči Josefem Abrhámem starším a Libuší Šafránkovou. Především tatínek prý občas zazlobí, netajil začínající režisér.
„Klade odpor, musím říct. On se tváří, ale je velmi úporný v některých obranách svých postojů. Nechce jít do všeho.“
Herec Josef Abrhám víceméně s námitkami syna souhlasí. Když přišel domů s nápadem v Činoherním klubu natáčet průběh zkoušek, jednota nepanovala, ale jen chvíli. Na práci syna je samozřejmě hrdý.
„To je, řekl bych, skoro bezcenzurní film. V tom je i jeho taková bohatost. Já jsem třeba opatrnější a takový větší posera no. Ale Josef je kurážný a já jsem mu moc držel palce.“
Dokument se natáčel v září roku 2011, filmaři na něm pracovali dva roky. Do distribuce půjde Hoteliér na podzim.