Hvězdou hudebních cen Grammy se stal Bruno Mars. Despacito odjelo s prázdnou

Jubilejní 60. ročník udílení cen americké hudební akademie opanoval zpěvák Bruno Mars. Zvítězil celkem v šesti kategoriích, přičemž jeho deska 24K Magic se stala albem roku, stejnojmenná skladba nahrávkou roku a That's What I Like nejlepší písní roku. Ke svým dosavadním sedmi cenám Grammy přidal během předávání v newyorské Madison Square Garden dalších pět raper Kendrick Lamar.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruno Mars přebírá cenu Grammy

Bruno Mars přebírá cenu Grammy | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Poraženým večera je naopak raper Jay-Z, který neproměnil jedinou ze svých osmi nominací. Naprázdno vyšel také megahit Despacito portorického zpěváka Luise Fonsiho, který ovládl listopadové latinskoamerické ceny Grammy.

Slavnostní večer v New Yorku odstartoval právě Kendrick Lamar, a to dvěma písněmi ze svého posledního alba DAMN., následně se na pódiu představili Lady Gaga, U2, Elton John, Miley Cyrusová, Rihanna a další. Už před zahájením hlavního programu měl Lamar jisté tři zlaté gramofonky za vítězství v žánrových kategoriích rapu a v kategorii videoklipů. Poté přidal ještě další dva, čímž svou celoživotní sbírku rozšířil na 12.

Hlavní kategorie si ale podmanil rodák z havajských ostrovů Bruno Mars, který je nově držitelem 11 ocenění hudební akademie. Cenu za nejlepší desku roku mu předali Bono a The Edge z kapely U2, přičemž mu zdůraznili, že jde o „velmi velkou věc“. „Pane bože. Děkuju vám lidi strašně moc. Wow,“ reagoval Mars.

Objevem roku se stala 21letá zpěvačka z Kanady Alessia Cara, která má na kontě hity Stay či Scars to Your Beautiful. O získání Grammy prý snila celý život, při jejím přebírání ale byla nervózní a přiznala se, že proslov připravený neměla. „Předstírala jsem, že vyhrávám Grammy, už jako dítě, třeba ve sprše, takže člověk by čekal, že proslov budu mít v malíčku, ale to ani zdaleka nemám,“ citovala zpěvačku agentura AP.

Do průběhu večera se podobně jako u jiných ceremoniálů probíhajícího období udílení cen promítla vlna obvinění ze sexuálního zneužívání, která otřásá americkým šoubyznysem, byť hudebního průmyslu se zatím tolik nedotkla jako toho filmového. Desítky účastníků včetně zpěvaček Lady Gaga, Kelly Clarksonové a raperky Cardi B dorazilo do Madison Square Garden s bílou růží v ruce či na oděvu na znak podpory hnutí proti sexuálnímu obtěžování Time's Up.

Nejvýraznějším momentem bylo v tomto směru vystoupení zpěvačky Keshi. Ta zazpívala píseň Praying, která je považována za její vypořádání se s údajným fyzickým a sexuálním zneužíváním, kterého se vůči ní dopouštěl její producent Dr Luke. Keshu na podium uvedla zpěvačka Janelle Monáe proslovem, v němž vyzvala k ukončení diskriminace, obtěžování a zneužívání moci. „Přicházíme v míru, ale myslíme to vážně,“ vzkázala.

Emotivní bylo také uctění památky obětí loňského masakru při koncertu country hudby v Las Vegas, které obstarala čtveřice umělců. „Jejich nádherné, umírněné provedení Tears In Heaven od Erica Claptona je nejdojemnějším, nejvíce bezprostředním momentem večera,“ napsal zpravodajský web BBC.

Odpoledne před zahájením hlavního programu se tradičně při méně okázalém ceremoniálu rozhodlo o vítězích v 75 z celkových 84 kategorií. Posmrtně při tom získali Grammy písničkář a básník Leonard Cohen a herečka Carrie Fisherová, jíž proslavila role princezny Leii ve filmové sérii Hvězdné války. Cohen byl oceněn v kategorii „nejlepší rockové vystoupení“ za titulní skladbu svého posledního alba You Want It Darker, Fisherová v kategorii pro mluvené slovo za audioverzi svých memoárů The Princess Diarist.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme