Evropa zatím vítězí v plynové válce s Ruskem
Ač si to Vladimir Putin jistě toužebně přál, po faktickém přerušení dodávek ruského plynu do Evropy starý kontinent neumrzl a jeho ekonomika se nezhroutila. Jsou však tací, co se obávají, že zima, která nás čeká, by mohla být svízelnější a obtížnější. Než se dostaneme k meritu takovýchto obav, připomeňme si, díky čemu Evropa v nevyhlášené plynové válce s Ruskem zatím vítězí.
V první řadě to bylo šetření plynem i všemi dalšími druhy energií: už loni v červenci se členské země EU dohodly, že dodávky spotřeby zemního plynu sníží o 15 procent a tento závazek nejen dodržely, ale dokonce ještě překročily.
Za druhé pomohla sama nebesa: poslední zima byla přímo mimořádně teplá a kupříkladu říjen a leden přinesly teploty tak vysoké, na jaké nenarazíme v celé historii jejich měření.
Třetí příčinou příznivé zimní energetické bilance byly vytvořené zásoby plynu v podzemních úložištích. Již během loňského léta si unijní státy naplánovaly naplnit zásobníky do listopadu na 90 procent. I tuto hodnotu se podařilo docela podstatně překonat.
Čtvrtým příznivým faktorem byla schopnost rychle se přeorientovat na nahrazení plynu potrubního tím zkapalněným a bleskové vybudování či pronájem potřebných terminálů a dalšího nezbytného zařízení. K tomu přispěla i nižší poptávka Číny, způsobená covidovou krizí.
Evropa nahrazuje energii z Ruska zkapalněným zemním plynem. Nabídka je ale stále omezená
Číst článek
Nu a za páté se pak vyplatila jednota evropských zemí a jejich ochota v zájmu co nejvyššího omezení spotřeby ruského potrubního plynu také zaplatit: alternativní, a navíc narychlo sjednávané dodávky z jiných zdrojů, se nutně musely patřičně prodražit.
Trvalý úspěch
Přes celkový úspěch v plynové válce EU s Kremlem však nemůžeme s podobnými výsledky automaticky počítat i letos. Ochota dotovat ceny energií může vyvanout, dosavadní jednota unijních zemí povolit a zaručeno není ani to, zda nadcházející zima bude také mírná.
Jeden úspěch bude ale už trvalý: tím že Evropa se v zásadě ruského plynu zřekla, připravila Rusko o největšího odběratele této suroviny a postupně je připraví i o statut energetické supervelmoci. Jak říká jedna hodnotící zpráva z letošního jara, „Rusko svým vydíráním samo na sobě vykonalo plynovou amputaci a na tu teď doplácí“. A ještě doplácet bude.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Vánoce vnímáme jako svátky míru. Válka nás unavuje, ale můžeme se octnout tam, co Ukrajinci
Martin Fendrych
Digitalizace je jako svatý grál. Všichni po ni touží, ale nikdo ji nenašel
Julie Hrstková
Rusové zvedají kotvy
Jan Fingerland
Jak vysokou cenu má pro Roberta Fica pár kubíků plynu
Kamila Pešeková