Medvědí služba politiků právu

Kauza Čapí hnízdo se stává středobodem předvolební kampaně a politici napříč spektrem už poněkolikáté prokazují svoji neodpovědnost. Horší by ale bylo, kdyby se nechali vyšetřovatelé předvolebními hrátkami zastrašit.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Překvapivým paradoxem ani není, že nejintenzivněji působení orgánů činných v trestním řízení politizují ti, kteří jedním dechem proti politizaci horují.  

Rozmáchl se už mandátový a imunitní výbor sněmovny, který v pátek projednával policejní žádost o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.

Nezabýval se pouze vyargumentováním žádosti a jejím vztahem k imunitě člena parlamentu. Poslanci si rovnou řekli o vyšetřovací spis a předvolali si vyšetřovatele z pražského krajského policejního ředitelství a dozorujícího státního zástupce. 

Tento postup není obvyklý. Byť byl zvolen i nedávno, když byla Sněmovna požádána o vydání sociálního demokrata Josefa Novotného a komunisty Jaroslava Borky v kauze čerpání evropských dotací z ROP Severozápad. 

Postup poslanců zavdává podezření, že informace ze spisu k Čapímu hnízdu se dříve či později stanou nástrojem nelítostného tažení proti hnutí ANO. Hrozí tak nepříliš korektní míchání politických a mediálních kampaní s věcným policejním vyšetřováním. 

Černá ovce nebo obětní beránek? 

To ale neznamená, že by se hněv měl obrátit proti policistům plnícím si své povinnosti. A už vůbec rozum nebere, že z účelovosti a snahy ovlivnit volební výsledek obviňuje vyšetřovatele hnutím ANO nominovaný ministr spravedlnosti Robert Pelikán. 

„Policie nemohla mít žádný rozumný důvod pro to, aby v tuto chvíli žádala Sněmovnu o zbavení imunity,“ řekl Pelikán týdeníku Respekt a dodal: „Já nepotřebuju žádná další fakta, kromě toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami.“

Ministr spravedlnosti nám tímto sdělil, že sice o případu nic neví, ale je přesvědčený, že policie konat neměla. Zajímavé. 

Už se našli dokonce politici, kteří navrhují, aby policie měla zakázáno vyšetřovat ústavní činitele krátce před volbami a žádat v té době o jejich vydání k trestnímu stíhání. Jednak by to znamenalo, že se bude měřit dvojím metrem – jedním poslancům a senátorům, druhým běžným občanům.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

A protože je co chvíli před nějakými volbami, mohli by se muži zákona na případy týkající se politiků vybodnout rovnou. Opět by se zametalo a my bychom se mohli před světem chlubit, že naši volení zástupci jsou kromobyčejně poctiví a křišťálově průhlední. 

Dost ale ironie. Politici napříč spektrem už poněkolikáté prokazují svoji neodpovědnost. Počkejme si, zda ta vydrží aspoň policistům, státním zástupcům a soudcům. Posledně jmenovaní jsou ostatně jediní, kteří mohou rozhodnout o vině a nevině, tedy černou ovci exkomunikovat, nebo naopak obětního beránka očistit. 

Ne všechny zásahy orgánů činných v trestním řízení jsou efektivní a odůvodněné. Některé případy soud shodí, jiné se táhnou jak týden před výplatou, tudíž zasahují i do volebních kampaní. Zmiňme kauzy bývalého sociálnědemokratického hejtmana Davida Ratha, občanskodemokratického expremiéra Petra Nečase a jeho ženy, nebo někdejší ministryně Vlasty Parkanové z TOP 09. 

Andrej Babiš s Jaroslavem Faltýnkem nejsou prvními politiky v úzkých. A doufejme, že ani posledními. Ne že bychom jim to měli přát, ale ještě horší by bylo, kdyby se nechali vyšetřovatelé předvolebními hrátkami zastrašit. 

Lukáš Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme