‚Česko má talent.‘ Novoroční show v politickém vydání
Když začal Miloš Zeman, opojen přímým mandátem svých voličů, před šesti lety bořit prezidentské tradice (odmítáním jmenovat profesory počínaje a kategorizovat státní vyznamenání do různých tříd konče), netušil nejspíš ani on sám, k čemu to povede, když opustí i ustálený zvyk novoročních projevů.
Po loňské, poněkud nesmělé generálce předsedů obou parlamentních komor tak mohla veřejnost tentokrát sledovat na Nový rok politické vydání oblíbené show „Česko má talent“ v plné parádě.
Jako předskokani vystoupili v klasickém popoledním termínu popořadě podle váhy svého úřadu nejprve předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) coby po prezidentovi druhý nejvýše postavený činitel České republiky a po něm šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).
Oba se shodli na tom, že soudržnost české společnosti ohrožují sociální sítě a varovali před – údajně přehnaným – důrazem na boj se změnou klimatu. Jaroslav Kubera se v této souvislosti dokonce pasoval na proroka, když řekl, že se planeta „opravdu nezhroutí za čtrnáct dní, ani za čtrnáct let, ani za čtrnáct století“.
Blahobyt a prosperita, ale i hrozba ‚zeleného tsunami‘. Přečtěte si novoroční projev předsedy Senátu Kubery
Číst článek
Radek Vondráček si zase neodpustil podotknout, že i když protesty proti vládě patří k občanské společnosti, skutečně se rozhoduje ve svobodných volbách a „ne na ulici, ne udáváním do Bruselu, ne nepodloženými ústavními žalobami“. Jak u premiéra, tak u prezidenta si tím nepochybně vysloužil tlustou čárku k dobru.
ČR jako země zaslíbená
Ten skutečný favorit se ale na scéně objevil až večer, v hlavním vysílacím čase, hned po televizním zpravodajství. Jasný byl ovšem už předem, a to jednoduše proto, že si evidentně nikdo na české politické scéně nemůže dovolit tak dobré „píáristy“ jako premiér Andrej Babiš (ANO).
Co dovedou, předvedli už k 30. výročí sametového listopadu, kdy Andrej Babiš – navzdory svému zvyku prezentovat jako svou osobní zásluhu málem i sluneční svit – promluvil k národu s pokorou pro něj zcela netypickou.
A dokonce byl ochoten veřejně přiznat, že nebyl tak statečný jako Václav Havel a že není pyšný na své členství v komunistické straně. Udělal tím tehdy dojem i na tu část publika, která mu nebývá moc nakloněna.
Hrdí občané, státní zájmy i národní konzultace. Přečtěte si celý novoroční projev premiéra Babiše
Číst článek
A tak má logiku, že ze slov Václava Havla vyšli Babišovi píáristi i v historicky prvním novoročním projevu českého premiéra. Stejně jako Václav Havel před 28 lety, řekl na Nový rok i Andrej Babiš, že si už delší dobu klade tuto základní otázku: „Proč v době, kdy nás neohrožuje, ani do našich věcí nezasahuje žádná cizí moc a my máme – jako stát i jako občané – svůj osud poprvé po staletích skutečně ve vlastních rukách, máme tak málo důvodů k radostné spokojenosti?“
Jenomže zatímco Václav Havel tehdy na svou řečnickou otázku odpověděl, že nás historie postavila před zcela nevídaný úkol „znovu nalézt sebe samé, nalézt nový, lepší a vskutku spravedlivý model své vlastní státní existence“ a že se přitom potýkáme „nejen s dědictvím komunismu, ale i s mnoha problémy, které zaklela do našeho osudu i naše vzdálenější historie“, navázal Andrej Babiš svou obvyklou mantrou o České republice jako zemi zaslíbené, kde se lidem vede nejlíp, jak se kdy vedlo, a všichni jsou tu v bezpečí, protože on, Andrej Babiš, hájí v Bruselu tvrdě české zájmy a i kdyby snad přišly horší časy, nemusíme se bát, protože nás před nimi jeho vláda ochrání pomocí státních investic.
To mu v různých obměnách vystačilo na víc než čtrnáct minut. Zakončil je nejen po havlovsku, když nám popřál „hodně lásky“, ale i po babišovsku, a sice inovovaným heslem svého hnutí že „bude líp“. To ode dneška evidentně zní, že „bude ještě líp“!
Trumpův celní koktejl – ocel, Temu a slábnoucí dolar
Tereza Zavadilová
Rok nového velitele ukrajinské armády
Libor Dvořák
Stačilo Stačilo! Maláčová konečně dostala rozum
Apolena Rychlíková
Ani reforma sociálních dávek se ministru Jurečkovi moc nepovedla
Lukáš Jelínek