POSLECHNĚTE SI: Kubera mluvil v novoročním projevu o vlastnostech Čechů, zmínil i svobodu kuřáků

Předseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS pronesl svůj novoroční projev. Čechům podle něj chybí pokora i sebevědomí a typický je pro ně přezíravý postoj k lidem, kteří se živí manuální prací. „Před několika dny řekl jeden známý ekonom, kterého si jinak vážím, že učební obory nemají v digitálním věku budoucnost. Přál bych mu, až bude renovovat koupelnu, aby přišel digitální obkladač s mobilem, aby si vygoogloval, jak se lepí obkladačky,“ poznamenal.

Praha (Aktualizováno: 13:19 1. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Jaroslav Kubera při novoročním projevu

Předseda Senátu Jaroslav Kubera při novoročním projevu | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Novoroční projev předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka si poslechněte ZDE.

Předseda Senátu na začátku poznamenal, že jeho projev může být pro některé posluchače zklamáním, protože se vyhne tradiční politické bilanci. Připomněl oslavy stého výročí republiky a incident s vyhozenými kyticemi politiků na Národní třídě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novoroční projev předsedy Senátu Jaroslava Kubery

„Skoro se bojím, co se bude dít při letošním kulatém výročí,“ řekl Kubera. Narážel tak na jubilejních 30 let od sametové revoluce, které Česko oslaví v listopadu.

Předseda horní parlamentní komory se nevyhnul kritice sociálních sítí. Staly se podle něj zdrojem zloby a nenávisti. Politici pak podle Kubery na sociálních sítích sice mluví, ale nekomunikují. Úpadek morálky a slušného chování vidí senátor také v chování sportovních fanoušků na zápasech.

Kuřáci i Evropská unie

Češi ale podle něj ale nejsou horší než jiné národy. „To jen někteří se nám snaží namluvit, že korupce je u nás větší než jinde, aby si mohli z boje proti korupci udělat dobrý byznys,“ řekl.

Hněv, zklamání, brexit i zeď. Přečtěte si, o čem mluvili v novoročních projevech světoví politici

Číst článek

„Stát s velkým S nás považuje za služebníky s malým s. Zdánlivě se o nás stará od narození až do smrti. Už je skoro jedno, kdo je u vlády,“ dodal Kubera s tím, že na vymáhání práva nemá stát sílu i kvůli přehnané politické korektnosti. Jako příklad zmínil omezování kuřáků.

Kritiku si od Kubery vysloužila i směrnice Evropské unie o ochraně osobních údajů a digitalizace. „Digitalizovaná hloupost je pořád hloupost,“ řekl.

S občanským zákoníkem se podle předsedy horní komory zachází jako s trhacím kalendářem. Svoboda nám proto podle jeho přesvědčení protéká mezi prsty. „Například máme brát jako fakt, že mezi ženou a mužem není žádný rozdíl. Naštěstí si ale nemusíme nechat všechno líbit.“ Podle Kubery je nutné ve společnosti hledat to, co nás spojuje a nepovažovat slušnost za slabost.

Novoroční novinka

Novoroční projevy předsedů parlamentních komor jsou novinkou, po Kuberovi mluvil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Novoroční, případně vánoční projev, pronášeli v Československu či České republice doposud zejména prezidenti.

Tradici novoročních promluv zahájil už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ve 30. letech minulého století přešel k vánočním poselstvím.

K novoročnímu termínu prezidentských projevům se vrátil Klement Gottwald. Poslední novoroční prezidentský projev měl v Česku roku 2013 Zemanův předchůdce Václav Klaus.

‚Lepšolidé, špionománie.‘ Přečtěte si celé vánoční poselství prezidenta Zemana

Číst článek

V minulosti se k veřejnosti na Nový rok kromě prezidentů obraceli předsedové vlád - promlouvali několik let po druhé světové válce. V roce 2006 krátce po silvestrovské půlnoci přednesl novoroční projev tehdejší premiér Jiří Paroubek ještě jako předseda ČSSD prostřednictvím již zaniklého kabelového a satelitního kanálu 24cz. 

Zeman kriticky o BIS

Prezident Miloš Zeman ve svém vánočním projevu 26. prosince vrátil především k tématům, o kterých ve svých projevech mluví dlouhodobě.

Zeman ocenil lídry ANO, ČSSD a KSČM, že se podíleli na vzniku vlády, pochválil boj V4 proti migračním kvótám a podpořil armádní zahraniční mise.

Kriticky se Zeman postavil k údajné „špionománii“. „Ti, kdo nás neustále varují před špiony, z nás tak trochu dělají nesvéprávné a manipulovatelné bytosti,“ konstatoval.

Pokračoval tak ve své kritice Bezpečnostní informační služby (BIS), která na rozsáhlou aktivitu čínských zpravodajských služeb upozornila ve výroční zprávě za loňský rok. Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval státní instituce minulý týden Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

haf, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme