Kašmírský uzel už asi nikdo nerozváže

Některé chyby v politice připomínají situaci, když si ráno v rozespalosti začneme zapínat košili nakřivo. Dalším lepším zapínáním už prvotní nedopatření nenapravíme. Tak je tomu i v případě Kašmíru.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Kašmíru

Protesty v Kašmíru | Foto: Muhammad Sajjd | Zdroj: ČTK/AP

Právě probíhající indická opatření jsou jedním z dalších pokusů napravit, co se stalo před tři čtvrtě stoletím. Indická vláda zrušila zvláštní status svazového státu Džammú a Kašmír.

Znamená to mimo jiné omezit jeho širokou autonomii, které se těšil prakticky od počátku, a umožnit občanům z ostatních částí Indie kupovat nemovitosti a vykonávat veřejné funkce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Fingerland: Kašmírský uzel už asi nikdo nerozváže

Tím vláda narušila důležitou bariéru, která - přinejmenším v očích řady obyvatel - chránila oblast před úplným pohlcením Kašmíru ze strany Indické republiky. Jenže právě o to současná indická vláda usilovala. U moci je už v druhém období premiér Nárendra Módí a jeho nacionalistická BJP.

Rána do stolu

O větším začlenění sporného území do „těla Indie“ mluvili představitelé BJP už před květnovými volbami a rozhodnutí tedy bylo otázkou času, přestože proti němu protestovala i indická opozice.

Ozbrojené složky jsou ochotny zajít jakkoli daleko. Stojíme za Kašmírem, řekl šéf pákistánské armády

Číst článek

Tento krok vysílá velmi silné „seismické“ pulsy do široké oblasti. Zatímco v domovském státě premiéra Módího lidé oslavují vítězství indické síly, v samotném indickém Kašmíru, převážně muslimském, budí rozhodnutí velmi negativní emoce. Totéž platí i pro pákistánskou část Kašmíru, a i samotný Pákistán. Vláda Imrána Chána se ocitla ve velmi nepříjemném postavení, protože pákistánští národovci premiérovi vyčítají, že nebyl dostatečně silný, aby Indii v jejím kroku zabránil.

Kašmír, to není jen velmi chudá a relativně malá oblast na periferii obou států, Indie a Pákistánu, ale také místo symbolického střetu, který je provází od počátku, tedy roku 1947. Během osamostatňování Indie a následném krvavém vydělování muslimského Pákistánu nebylo jasné, co bude s Kašmírem.

Jeho vládce, hinduistický mahárádža Hari Singh, doufal, že si uchová samostatnost. Jenže pak jeho území začali zabírat ozbrojenci z muslimské, pákistánské strany. Máhárádža se obrátil o pomoc na Indii, ale její podmínkou bylo, že se Kašmír připojí k Indii. Vládce byl hinduista a dával přednost Indii, většina obyvatel se hlásí k islámu. Referendum, které se mělo konat, už Indie nikdy nepřipustila.

Pákistán a Indie bojovaly o Kašmír dva roky a území si rozdělily pouhou provizorní linií – a od té doby se kvůli Kašmíru střetly ještě dvakrát, naposledy už jako jaderné mocnosti. Dohodě z roku 2004, v níž se zavázaly, že spor nebudou řešit vojensky, není možné stoprocentně důvěřovat, protože slovo bylo během posledních desítek let vícekrát porušeno z obou stran.

Hnisající rána

Kašmír se totiž stal hnisající ranou vzájemných vztahů, v níž je už velmi těžké najít kompromis. Vlády obou států si jen velmi těžko mohou dovolit ústupky tváří v tvář vybičované atmosféře ve svých vlastních společnostech. Vlastně téměř všechno, co se odehrává mezi Indií a Pákistánem, je nějak zbarveno vzájemnou nedůvěrou kvůli Kašmíru.

Kvůli tomuto konfliktu jsou zablokovány některé důležité reformy, neúměrnou moc získaly tajné služby a armáda, panuje podezření, že Pákistán podporuje islamistické extremisty na indickém území. Hnutí muslimských obyvatel Kašmíru za samostatnost se v každém případě dostalo pod kontrolu náboženských extremistů a přijalo násilné metody. Spor se přenesl i do Afghánistánu, s nímž Kašmír sousedí a ničí i tamní společnost.

Obrovská chyba se stala hned na počátku, po třech čtvrtích století už je velmi těžké ji napravit, a vzhledem k současným okolnostem se to ani nezdá možné.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme