Gruzínská armáda vymění sovětské kalašnikovy za americké pušky

Gruzínská armáda, ač brání zemi s dvakrát méně početným obyvatelstvem, než má Česká republika, má 37 tisíc mužů – a to je o dost víc, než kolik obsahuje ta česká. Jinak to zřejmě ani nejde, protože za Kavkazem číhá nepřítel, který už Gruzii před necelými devíti lety napadl a jemuž (týká se to především Vladimira Putina) se po ukrajinském dobrodružství z roku 2014 nedá věřit ani nos mezi očima.

Komentář Tbilisi Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

AK-47 se sovětským odznakem

AK-47 se sovětským odznakem | Zdroj: Shmelin

Zmíněné americké pěchotní zbraně se gruzínské armádě jistě budou hodit – i když bychom rozhodně měli připomenout, že sovětské kalašnikovy, vytvořené geniálním konstruktérem téhož jména, patří k nejjednodušším a přitom k nejspolehlivějším zbraním své kategorie na světě.

Mimochodem právě proto je mají v oblibě jak teroristé, tak mafiáni, a to kdekoli. Pro gruzínské vojáky půjde o velice důležitý (i psychologický) moment – Sovětský svaz, z nějž kalašnikovy pocházejí, a koneckonců i dnešní Putinovo Rusko, jsou pro jistě značnou část Gruzínů pravou a nefalšovanou noční můrou.

Výměna sovětských zbraní za americké začala koncem letošního května v rámci oslav druhého výročí vzniku Společného centra výcviku a analýz Gruzie a NATO na půdě Národního armádního výcvikového centra Krcanisi.

Opatrný západ

Za zmínku jistě stojí, jak bude tento etapovitý proces financován. Letos je na něj v rámci americké pomoci při zvyšování obranyschopnosti Gruzie vynaloženo přes 33 milionů dolarů. Částku gruzínská strana docela jistě bezezbytku vyčerpá a důvod je jasný: Trumpova administrativa tuto pomoc nejen pro Gruzii, ale také pro Arménii a Ázerbájdžán od příštího roku snížila na necelou šestinu.

Ruský prezident Vladimir Putin. | Zdroj: Reuters

Gruzie je za podobnou pomoc vděčná a „přiblížení se standardům NATO" jistě uvítá. Mnohem raději by se ale stala členskou zemí Severoatlantické aliance. Tady je ovšem takříkajíc zakopán pes: jak řekl minulý týden Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, jakékoli podobné severoatlantické pohyby na území postsovětských republik hraničících s Ruskem vyvolávají v Moskvě neklid a obavy.

Což je ostatně důvod, proč jak Gruzie, tak Ukrajina, již právě navštívil šéf americké diplomacie Tillerson a generální tajemník NATO Stoltenberg, mohou počítat s pomocí euroamerických struktur, ale nikoli už s plnokrevným členstvím v Alianci. Na to je Západ při zacházení s ruským medvědem příliš opatrný.

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme