Pro Peking nebyl v amerických volbách ani jeden dobrý kandidát
Spojené státy jsou rozdělené, jak to ukázaly prezidentské volby. Spojuje je ještě vůbec něco? Nebo se příznivci Donalda Trumpa a Joe Bidena na ničem neshodnou? Jeden společný bod tu je. Jak řekl v televizi CNBC bývalý americký vyjednavač s Čínou Clete Willems, to, co teď sjednocuje polarizované Spojené státy, je tvrdý postoj vůči Číně.
Američané berou Čínu jako rivala a „spolupráce s Čínou“ je v jejich očích diskreditační nálepkou. Však se toho také používalo i v předvolební kampani. Nejde přitom jen o nějaký virtuální obraz, ale o odraz reality.
Komunisté v Pekingu jsou skutečně celosvětově největším americkým rivalem, ať již jde o ekonomiku nebo o vojenství. A to rivalem, který sice mluví o míru, ale má velké vojenské ambice a chce získat ekonomickou dominanci. Přitom nehraje podle pravidel fair play.
Starý přítel
Trump se tohle snažil změnit hlavně v ekonomické oblasti. Výsledkem bylo, že se Peking a Washington dostaly na začátek obchodní války a v Americe posílil oprávněný pocit, že Čína tahá ve vzájemném obchodu za delší část provazu. Biden chtě nechtě musí s ekonomickými vztahy s Čínou něco udělat.
Navíc je zřejmě schopen lépe využít proti Pekingu jeho hromadné porušování lidských práv, zostudit Čínu na mezinárodním fóru a možná i přesvědčit americké spojence k omezeným sankcím proti Číně. Podle amerických analytiků sice čínský prezident Si Ťin-pching nazval Bidena „starým přítelem“, ale tenhle starý přítel se může stát jeho ještě tvrdším nepřítelem, než je současný prezident Donald Trump.
Pro Peking není v Americe dobrého prezidentského kandidáta. Momentálně se alespoň čínská média radují, že sčítání hlasů z prezidentských voleb trvá dlouho a že už se v Americe objevily demonstrace a nepokoje.
Zároveň čínský prezident Si veřejně slibuje, že Čína bude dovážet více zboží ze světa. A tedy i z Ameriky. Možná doufá, že tím otupí protičínský tlak příštího amerického prezidenta. Jenže Američané sjednoceni svým odporem vůči Číně se nebudou chtít svého postoje vzdát, a to ani s novým prezidentem. A už vůbec ne jen tak za nějaké nezávazné čínské sliby.
Autor je komentátor Lidových novin
Slovenští lékaři na barikádách
Kamila Pešeková
Spojené státy v roce 2024, rozvrat tradiční politiky
Jiří Pehe
Stínová flotila pomáhá ruské ekonomice
Libor Dvořák
Hledá se vrah
Iva Pekárková