Jak nenahrávat Andreji Babišovi

Vzhledem k tomu, že vláda o sobě v současné době nedává moc vědět – tedy s výjimkou dalších problémů ministra vnitra Rakušana –, zaplňují denně zpravodajství všech médií informace o potyčkách na mítincích Andreje Babiše. Jakkoli vypadá předseda hnutí ANO na některých záběrech dost nešťastně, nelze pochybovat o tom, že mu vyhrocená atmosféra u jeho elektorátu přináší kladné body.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební kampaň Andreje Babiše a ANO před komunálními volbami. Unhošť.

Volební kampaň Andreje Babiše a ANO před komunálními volbami. Unhošť. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nakonec o tom svědčí i nejnovější průzkum volebních preferencí agentury Median, i když sběr dat ještě nezachytil poslední, nejdivočejší mítinky. Andrej Babiš samozřejmě vytváří vyhrocenou a konfliktní atmosféru na svých setkáních s občany zcela záměrně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Vávra: Jak nenahrávat Andreji Babišovi

Pokud by chtěl situaci opravdu uklidnit, zvolil by jinou taktiku a jiný formát mítinků. Mohl by se se svými fanynkami scházet v uzavřených prostorách, kam by se dostali pouze sympatizanti a vetřelce by bylo snadné vykázat. To by tam ale chyběl křik, emoce a konflikt a nemohlo by tam být tolik novinářů.

Jeho taktika je evidentně inspirována Donaldem Trumpem a jeho neustálým veřejným vyhrocováním konfliktů mezi příznivci a odpůrci, které ve svém důsledku vede ke stále se stupňující polarizaci společnosti.

Tím udržuje své příznivce v aktivním stavu a může je pořád utvrzovat v přesvědčení, že je současná vláda hodila přes palubu.

Donaldu Trumpovi je úplně jedno, že se současná americká společnost ocitá málem na prahu nové občanské války. U nás není situace tak vyhrocená, protože Češi obecně neradi válčí, ale i tak je příkop mezi zastánci liberální demokracie a těmi, kdo v liberální demokracii vidí jen podvod, už dost hluboký.

Nebezpečný koktejl

Na místě je samozřejmě otázka, jak se má současná vláda k této Babišově taktice postavit, aby ještě nezvyšovala jeho popularitu. Situaci určitě nepomáhá nemotorná policie, která často budí dojem, že pracuje spíše jako Babišova ochranka, a jejíž zákroky vůči Babišovým odpůrcům jen dál vyhrocují emoce.

Je ovšem otázkou, jestli je v otázkách bezpečnosti se nepříliš orientující ministr vnitra vůbec schopen s policií něco udělat.

Hlavní problém ale je, že vláda dává Andreji Babišovi příliš velký prostor pro to, aby mohl pořád opakovat, že vláda nechá takzvaně obyčejné lidi napospas zdražování a energetické krizi, a že je to jen on, kdo je dokáže ochránit.

Vláda sice provedla několik záslužných kroků, dopady nastupující krize ale řeší – i v porovnání s okolními zeměmi – velice vlažně.

V obecních volbách může být taktika Andreje Babiše úspěšná. K úspěchu ve volbách prezidentských ale bude potřebovat daleko širší elektorát, než který zatím tímto konfrontačním stylem získává.

Situace se může změnit, pokud část populace citelně zchudne – a na to zřejmě Babiš sází. Takže i tento výsledek může vláda svojí ekonomickou a sociální politikou ovlivnit. Ovšem pokud jde o volbu prezidenta, budí vládní strany dojem, jako že si vůbec neví rady.

Nejde jen o budoucnost této vlády. Jde o společnost, ve které budeme muset žít a která bude stále více rozdělená mezi zastánce liberální demokracie a jejími elitami zrazené nespokojence, z nichž někteří budou toužit po vládě pevné ruky, jiní po eliminaci všech cizinců, kteří nás připravují o to, na co máme nárok, a všichni po návratu starých časů, kdy byl řád a pořádek.

V časech energetické krize a strmě rostoucích životních nákladů to může být nebezpečný koktejl.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Vávra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme