Zájem o nové mimobankovní půjčky klesá. U domácností i firem
Češi si mimo bankovní sektor v prvním pololetí půjčili 60 miliard korun. Vyplývá to z čísel, která dnes zveřejnila Česká leasingová a finanční asociace. Meziročně se jedná o desetiprocentní pokles. Domácnosti i firmy jsou při zadlužování opatrnější.
Běžné domácnosti a firmy si v uplynulých šesti měsících podle předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace Jiřiny Tapšíkové půjčovaly nejčastěji tradičně na osobní automobily.
„Pro podnikatele jsou další zajímavou komoditou nákladní auta a stroje a zařízení. Za první pololetí 2012 ze všech nově prodaných aut naše společnosti profinancovaly 40 procent, což je tradičně vysoký podíl.“
O 10procentním propadu zájmu o půjčky na mimobankovním trhu mluvila předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace Jiřiny Tapšíkové
Tapšíková také připomněla, že finanční leasing si od dob, kdy byl první možností na pořízení osobního vozu, zachovává vysokou popularitu a nabízí i řadu doprovodných služeb, například pojištění.
„Celkový trh klesl o 10 procent, ale největší pokles byl ve fotovoltaice. Tam se jedná až o 80 procent. Zároveň se snížily investice do strojů a zařízení a těžké dopravní techniky.“
Celkový objem 60 miliard si z více než dvou třetin rozdělili podnikatelé a z téměř jedné třetiny domácnosti, uvedla Tapšíková.
Podle ní zhoršená hospodářská situace vede k omezování investic ze strany podnikatelů. Domácnosti brzdí nejistoty na trhu práce a vysoká inflace.
„Určitě je obezřetnost u domácností vyšší. A pokud některé domácnosti nejsou obezřetné, tak jsou zase obezřetné naše společnosti,“ poznamenala předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace Jiřina Tapšíková.