Vrátí se Řecko k drachmě? Rozhodnou nedělní parlamentní volby
V neděli půjdou Řekové k druhým předčasným volbám, o kterých se mluví jako o „osudových“. Měli by v nich rozhodnout, zda jejich země zůstane v eurozóně, nebo ji opustí. O vítězství ve volbách si to rozdají dvě strany – konzervativní, proevropská Nová demokracie a levicová, protiúsporná SYRIZA.
Řekové budou už pozítří rozhodovat nejen o dalším kurzu své země, ale možná i celé eurozóny. V rozmezí necelých dvou měsíců totiž opakují předčasné volby. Ty první nedovolily sestavení jasné vládní většiny – hlavně kvůli sporům předních stran, jak se postavit k záchrannému balíku eurozóny pro zadlužené Řecko. A ani tentokrát není vůbec jisté, že se nynější patovou situaci podaří rozseknout.
Situaci před řeckými nedělními volbami přiblížil zvláštní zpravodaj ČRo Pavel Polák
O to větší napětí je patrné mezi voliči, kteří se snaží vyrovnat s dopady dluhové krize. Představa, že by Řekové odešli z eurozóny, je pro většinu z nich nepříjemná. Pro podnikatele a obchodníky je to přímo noční můra.
Řekové by opuštěním eurozóny přišli o podstatnou část úspor. I proto teď řecké banky hlásí, že si lidé víc než kdy jindy vyzvedávají hotovost, aby se na nadcházející období nejistoty nějak připravili.
Řekové žádají mírnější úsporná opatření
Přestože Evropa trvá na tom, aby Atény dodržovaly podmínky mezinárodní pomoci, prakticky všechny strany - některé víc, některé míň - žádají zmírnění údajně drakonických opatření. V Řecku totiž vyskočila nezaměstnanost na rekordních 22,6 procenta, kupní síla rodin šla dolů o desítky procent a dluhy se přitom nesnižují.
O nedělních parlamentních volbách v Řecku mluvil na Rádiu Česko analytik České spořitelny Jan Jedlička
Navzdory vyhroceným náladám akciové trhy zpevňují, protože se objevily zprávy, že podpora levicových stran oslabila a nakonec by mohly v řeckých parlamentních volbách zvítězit takzvané proevropské strany. Kdyby ale přesto výsledek řeckých voleb rozkolísal finanční trhy, přední centrální banky světa už oznámily, že budou koordinovaně intervenovat.
Analytik České spořitelny Jan Jedlička souhlasí s tím, že kdyby řecké volby drtivě vyhrálo například levicové uskupení SYRIZA, mohly by na finančních trzích krátkodobě vzniknout panické výprodeje evropských aktiv a možná by to vedlo až koordinované intervenci bank. Nicméně si nemyslí, že je takový scénář pravděpodobný.
V Řecku končí předvolební kampaň. 15 procent Řeků neví, koho volit
Číst článek
I kdyby naopak vyhrála konzervativní Nová demokracie a utvořila s další takzvaně proevropskou stranou PASOKEM většinovou vládu, stejně se bude Řecko snažit zmírnit podmínky mezinárodní pomoci. Podle Jedličky je vidět, že nefunguje.
Možné důsledky řeckého odchodu z eurozóny zjišťoval Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu
„Ta pomoc je poskytována již od května roku 2010 a řecké veřejné finance se dále zhoršují, konkurenceschopnost země se také nějakým způsobem nelepší. Já se skutečně obávám, že již není jiného bezbolestného řešení. Nejlepší z těch špatných scénářů je zkrátka odchod Řecka z eurozóny,“ říká.
V případě, že nová řecká vláda odmítne plnit dohodnuté podmínky záchranné pomoci s eurozónou, a ta spolu s Mezinárodním měnovým fondem Řecku posléze odmítne poskytovat další půjčky, budou řecké banky odříznuty od půjček ECB, a zemi tak nezbude nic jiného než začít tisknout vlastní měnu.
Krizové scénáře počítají s řeckým odchodem
Bankomaty, které nevydávají peníze, a uzavřené státní hranice – i to se vám může stát na zahraniční dovolené, pokud Řecko vystoupí z eurozóny a opět zavede svou vlastní měnu. Tedy alespoň podle krizových scénářů, které už prý státy s evropskou měnou v tajnosti připravují.
Podle střípků, které pomocí diplomatů unikly do médií, státy v souvislosti s možným řeckým odchodem z eurozóny počítají s tím, že by omezily výběr peněz z bankomatů nebo dočasně by pozastavily platnost schengenských smluv. Nedalo by se třeba elektronicky převádět peníze z jedné země do druhé a státní hranice by mohla strážit armáda.
Britské ministerstvo zahraničí dokonce vypracovalo plány, jak z Řecka evakuovat Brity, kteří by v zemi uvízli bez možnosti vybrat si peníze z bankomatů.