Ve světě i v Česku přibylo dolarových milionářů

V našem podvědomí přetrvává představa, že my v Evropě jsme ti bohatí a chudé rozvojové země že jsou v Africe a v Asii. Ale časy se mění. Ne že by v rozvojových zemích nebyla bída pro nás až nepředstavitelná. Ale i tam přibývá hodně bohatých jednotlivců. A poprvé je v Asii a v Tichomoří více dolarových milionářů než v Evropě. Zjistila to pravidelná zpráva o světovém bohatství, kterou vydávají společnosti Capgemini a Merrill Lynch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký dolar. Ilustrační foto.

Americký dolar. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

‚Dolarový milionář‘ je pro účely tohoto měření definován jako člověk, který má investovatelné jmění jeden milion dolarů a více, s výjimkou hlavního bydliště, sběratelských předmětů, spotřebního materiálu a zboží dlouhodobé spotřeby. Zkrátka má volně k dispozici milion dolarů. Pokud jde o další kategorii, označovanou jako ‚nejbohatší osoby‘, tak ty mají k dispozici 30 milionů dolarů a více.

Takových lidí bylo v roce 2010 ve všech regionech více než v roce 2007, to znamená ještě před krizí. Bylo jich téměř 11 milionů a jejich finanční bohatství dosáhlo téměř 43 biliony dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma zmapovala ve Světě o desáté ekonomická redaktorka Jitka Hanžlová

„To podstatné je, že jsme tak bohatí, ne-li více, než jsme byli před světovou finanční krizí, která nastala na podzim 2008 a kulminovala v roce 2009. Mám na mysli celý svět. Co se týká tržní kapitalizace, ceny cenných papírů, které jsou kótované po celém světě, tam jsme přibližně na stejné úrovni jako koncem roku 2007,“ zdůrazňuje konzultant firmy Capgemini George Briford.

I když poslední dobou dochází na ekonomické mapě světa k podstatným změnám, stále platí, že velká část dolarových milionářů je soustředěná ve třech zemích: ve Spojených státech, Japonsku a Německu. Dohromady v těchto třech zemích žije více než polovina - přesně 53 procenta - všech dolarových milionářů na světě. A samozřejmě vedou Spojené státy, což je dáno i počtem obyvatel a velikostí země. Jsou tam přes 3 miliony dolarových milionářů. To představuje téměř 29 procent všech takto bohatých lidí.

„Nesmíme zapomenout na jednu věc; že to bohatství, které se generuje konkrétně v USA, ale můžeme k tomu samozřejmě přidat i Kanadu, se generovalo už dekády,“ upozorňuje Briford.

Asie poprvé předstihla Evropu

Mnohem rychleji ale bohatne oblast Asie a Tichomoří. Ta už předčila Evropu, pokud jde o množství milionářů mezi obyvateli.

„V roce 2009 to bylo plus minus stejné; každý ten kontinent měl tak tři miliony milionářů. V loňském roce Evropa vzrostla na 3,1 milionu movitých lidí, oproti tomu Asie rostla na 3,3 milionu. A trend je jasný, bohužel,“ konstatuje dále Briford.

A Evropu předběhla také pokud jde o shromážděný majetek. V Asii mají milionáři celkem 11 bilionů dolarů, zatímco evropští boháči drží v uvozovkách jen 10 bilionů. Asie a Tichomoří je tak z tohoto hlediska druhou nejbohatší oblastí po Spojených státech. A mezi prvních 12 států s největším počtem dolarových milionářů vstoupila za rok 2010 také Indie.

Možná vás potěší, že v první polovině zemí s větším počtem milionářů je i Česká republika. Žije u nás 16.200 milionářů.

„Máme větší objem a o 1 procento rychlejší růst – oproti roku 2009 – než třeba Polsko. Takže zdá se, že českým movitým lidem se daří,“ dodává l konzultant Capgemini George Briford.

Zajímavé je, do čeho světoví milionáři investovali v době krize. Zvýšili investice do komodit - což je nejen zlato a stříbro - ale hlavně kovy, obilí, sója, plyn a podobně. Pak také více než dříve kupovali nemovitosti. A investovali do rozvíjejících se trhů - hlavně asijských.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme