Stav čínské ekonomiky se pozvolna zlepšuje, ukazuje index nákupních manažerů

Čínská ekonomika roste rychleji, než se čekalo. Po sedmi čtvrtletích postupného zpomalování růstu se říjnová data ukázala jako pozitivní. Index nákupních manažerů se dostal za hranici padesáti bodů. Oproti zářijové hodnotě 49,8 se vyšplhal na 50,2 bodu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské průmyslové aktivitě se daří díky zlepšené ekonomické situaci v USA

Čínské průmyslové aktivitě se daří díky zlepšené ekonomické situaci v USA | Zdroj: Reuters

Čínské průmyslové aktivitě se daří díky tomu, že se zlepšuje ekonomická situace ve Spojených státech, kam směřuje velká část čínského exportu.

„Vypadá to, že dva hlavní motory ekonomiky - Čína a Spojené státy - začínají nabírat na obrátkách. Pro třetího ve hře - eurozónu - je to jenom dobře. Pokud se bude lépe dařit Číně a Spojeným státům, bude snáze řešit problémy i eurozóna,“ říká hlavní analytik společnosti Patria David Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínské ekonomice mluvil ve Světě o osmé Rádia Česko hlavní analytik společnosti Patria David Marek.

Dá se očekávat, že Čína bude nadále podporovat růst ekonomiky, třeba i dalším změkčením měnové politiky.

„Já si myslím, že pro trh to skutečně uvolnění měnové politiky je. Inflace je nízká, dokonce inflace ve výrobních cenách je záporná, růst je teď relativně pomalý, o něco možná pomalejší, než čínská vláda zamýšlela, takže se nedají vyloučit případné další stimuly ze strany měnové politiky,“ říká Marek.

Podle něj výraznější inflace v Číně nehrozí, a to ani ve spotřebitelských cenách a v tolik diskutovaném trhu s nemovitostmi.

Lepší ekonomické výsledky by se mohly promítnout i do čínského hrubého domácího produktu za čtvrté čtvrtletí.

„Myslím, že by se i mohly projevit, ale v podobě možná několika desetin procentního bodu. Výraznější oživení nejspíš přijde až v příštím roce,“ myslí si Marek.

V Číně se příští týden koná osmnáctý kongres čínské komunistické strany, jejíž vedení čeká generační obměna.

„Ekonomové čekají, jaké zazní cíle čínské vlády, co se týče růstu čínské ekonomiky. Čína specifikuje konkrétně v číselné podobě, jakou má představu o růstu své ekonomiky. Právě na tuto informaci se čeká nejvíce,“ dodává Marek.

Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme