Stát pozastavil poskytování záruk za provozní úvěry
Českomoravská záruční a rozvojová banka a jí poskytované úvěry malým a středním podnikatelům, ale také obcím měly být jednou z důležitých zbraní proti dopadům světové finanční a hospodářské krize. V polovině dubna letošního roku bylo ale pozastaveno přijímání žádostí na poskytování záruk za provozní úvěry, o které byl velký zájem jak ze strany podnikatelů, tak komerčních bank.
Prostředky, které na tento program stát vyčlenil, už byly vyčerpány, potvrdil na Rádiu Česko Ladislav Macka, generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky.
„My jsme měli rozloženo poskytování těch záruk zhruba na sedm, osm měsíců, ale zájem začátkem roku a koncem loňského byl opravdu enormní.“
O tom, zda program bude obnoven a budou na něj poskytnuty další peníze, může rozhodnout pouze vláda. „Je teď opravdu velmi těžké odhadovat, jestli se tak stane,“ dodal Macka.
Podle Jaroslava Míla, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy, budou podnikatelé požadovat pokračování tohoto programu. Rozhodnout by měla ještě Fischerova vláda.
„Tady nejde o nějaké dárky někomu někde, to znamená vyberu na daních a někoho podpořím účelově, jednu dvě firmy, a získám nějaké politické body.“
„Tady jde o to, že se přes bankovní institut naprosto transparentní cestou pomáhá těm, kteří jsou schopni splnit ty základní podmínky. Ve chvíli, kdy na trhu normální banky přestaly úvěry poskytovat a podle mého názoru bude ta situace ještě horší,“ upozornil Míl v rozhovoru pro Rádio Česko a dodal:
„Vzhledem k tomu, že vlastně státy vstoupily na bankovní trh vydáváním neskutečného množství vládních dluhopisů, tak bankám se vyplatí financovat v podstatě státní dluh, a o to méně peněz v Evropě, ale i v České republice bude pro normální podnikatele, pro normální lidi. A když už ty peníze budou, tak budou drahé.“