Ruský prezident Putin dal zelenou výstavbě plynovodu South Stream
Na jihu Ruska oficiálně odstartovala výstavba ruského plynovodu South Stream. Potrubí má dopravovat zemní plyn po dně Černého moře z Ruska do jižní a střední Evropy. Začít fungovat by měl na konci roku 2015.
Výstavbu plynovodu South Stream zahájil před zraky tisíců hostů v jihoruské Anapě sám ruský prezident Vladimir Putin. Ten slíbil, že půjde o kvalitní projekt, který zajistí spolehlivé zásobování evropských spotřebitelů, a zároveň kvůli němu neutrpí životní prostředí.
V listopadu se ruský státní plynový gigant Gazprom dohodl s poslední zemí, po jejímž území má potrubí procházet - s Bulharskem.
O plynovodu South Stream mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu analytik Vladimír Štěpán ze společnosti ENA
Plynovod má dodávat surovinu z Ruska do Srbska, Maďarska, Slovinska, Itálie, Rakouska i Chorvatska a Bosny.
Analytici ale připomínají, že ruský Gazprom bude čelit rostoucí konkurenci v zásobování plynem a také snižující se spotřebě plynu v Evropě.
South Stream se vyhne Ukrajině a Bělorusku, a tím pádem by mohly odpadnout už tradiční zimní spory o dodávkách ruského plynu.
Podle analytika společnosti ENA Vladimíra Štěpána ale kapacita plynovodu v první fázi uspokojí jen potřeby balkánských států, kam bude primárně dodávat plyn.
„Ve druhé fázi, kdy se má kapacita zvýšit až na 50 miliard kubíků, se budou dodávky plynu soustředit do Itálie, potom možná i na hranice České republiky,“ říká Štěpán.
Ruský plyn do Evropy proudí také plynovodem Nord Stream, který vede pod Baltským mořem.
Analytik Štěpán se ale neobává posílení ruské dominance na evropském trhu s plynem. Samotné položení plynovodu podle něj neovlivní ani cenu plynu pro koncové zákazníky.