Vysoké náklady ohrožují existenci až poloviny restaurací a hotelů. Část zvažuje ukončení provozu

Vysoké náklady ohrožují až polovinu tuzemských provozovatelů restaurací. Vyplývá to z průzkumu Asociace hotelů a restaurací a společnosti Data Servis z letošního ledna, do kterého se zapojilo 500 gastro podniků. Energie podnikům vzrostly téměř o 40 procent a ceny potravin o více než 20 procent. „Polovina provozovatelů krátí své marže, aby zůstaly cenově dostupné pro hosty,“ říká ředitelka Data Servis.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílé ubrusy a skvělé prostředí. Tady se podává klasická francouzská kuchyně

České restaurační a hotelové podniky trápí nárůst cen (ilustrační foto) | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Více než polovinu podniků ohrožují rostoucí náklady. Osm z deseti oslovených podniků v průzkumu odpovědělo, že se jim během loňska zdražily energie. A to průměrně o téměř 40 procent. Za vyšší ceny, a to přibližně o čtvrtinu, nakupovaly restaurace nápoje. Ceny surovin jim loni vzrostly o 22 procent.

26:23

Obchodníci zvyšují ceny, dokud lidé kupují. Nakupujte méně a levněji, radí ekonom Navrátil

Číst článek

„Polovina provozoven propsala rostoucí náklady do svých cen. Druhá polovina se snaží zatím nezvyšovat ceny pro své hosty a krátí si své marže, aby byly podniky stále cenově dostupné,“ popisuje Marcela Šimková, ředitelka společnosti Data Servis, jak se rostoucí náklady odráží v tržbách restaurací.

Přibližně sedm procent restaurací pak zvažuje podle průzkumu ukončení provozu právě kvůli rostoucím nákladům.

Podle údajů Asociace hotelů a restaurací byla průměrná obsazenost hotelů asi 58 procent. Ve srovnání s dobou před koronavirovou pandemií je to asi o 21 procent méně. Loni chybělo v tuzemských hotelech přibližně 30 procent zahraničních turistů, domácích bylo naopak o desetinu více. Oproti roku 2019 náklady hotelům vzrostly zhruba o 60 procent.

Další zdražování?

Současné DPH u ubytovacích a stravovacích služeb je 10 procent. Pokud by došlo k jeho navýšení, začaly by podle prezidenta asociace Václava Stárka podnikatelé zdražovat.

Dále podotýká, že domácí turisté budou kvůli zdražujícím službám mířit častěji do zahraničí. DPH u stravovacích služeb by se mohlo zvýšit z deseti na 14 procent.

Koaliční strany teď o úpravě systému DPH v rámci konsolidačního balíčku podle mluvčího ministerstva financí Stefana Fouse intenzivně jednají.

„Konečná podoba konsolidačního balíčku bude představena v průběhu května tak, aby se opatření promítla již do přípravy zákona o státním rozpočtu na rok 2024 a platila od 1. ledna 2024,“ uvedl Fous.

Aneta Voska, krp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme