Podle členů ČNB se česká ekonomika ještě stále neodrazila ode dna
Česká ekonomika se podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera pohybuje u dna. Není první, kdo se z centrální banky poslední dobou vyjadřuje ke stavu hospodářství. Ekonomice by měly pomoci nedávné intervence.
Slova guvernéra České národní banky lze podle analytiků interpretovat přinejmenším tak, že ekonomika není v takovém stavu, jak se čekalo. Tedy že má nejhorší za sebou.
Singerovo označení „pohyb na dně" ale také může znamenat brzké odražení a možný růst. Ekonomové očekávají oživení spíše až v příštím roce. Letos by HDP mělo ještě klesnout. Stejný vývoj může být také ještě v posledních třech měsících letošního roku.
Varuje před tím třeba viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Podle něj předběžná data o vývoji českého hospodářství ve třetím čtvrtletí ukazují, že se ekonomika může vrátit do recese. A pokud se tyto údaje potvrdí, je ekonomika v poněkud horším stavu, než banka předpokládala. Řekl to další člen bankovní rady Kamil Janáček.
Ekonomice by podle centrální banky měly za delší dobu pomoci intervence, které banka zahájila před více než 14 dny. Singer už dříve řekl, že kurz na úrovni 27 korun za euro chce držet alespoň rok a půl.
Jestli budou centrální bankéři kurz ještě zvyšovat, ukáže čas a hlavně to, jestli tento krok bude ještě potřeba. Cílem banky je totiž udržovat kurz právě na úrovni 27 korun za euro, nebo velmi mírně nad.
„Může se stát, že budeme kurz měnit, ale přiznám se, že by to vyžadovalo strašně dramatickou změnu. Je to hlubší nástroj než úrok, nemůže se měnit při každé významnější změně ekonomických podmínek,“ řekl guvernér ČNB.
Od prvního dne, kdy začala centrální banka oslabovat korunu, se názory ekonomů a politiků na intervence rozcházejí. Většina ekonomů čeká, jaké výsledky intervence přinesou - to může být otázka až několika měsíců.
Centrální banka zahájila před 14 dny devizové intervence s cílem oslabit korunu, její kurz chce držet kolem 27 korun za euro. Slibuje si od toho udržení a tvorbu nových pracovních míst i zamezení ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly podle ČNB mnohem větší v případě deflace.
Kritikem tohoto rozhodnutí centrálních bankéřů je bývalý prezident Václav Klaus. Dnes řekl, že cílené oslabování koruny nebylo nutné.
„Naši centrální bankéři už byli trošku smutní a nervózní z toho, že nemají co dělat, že nemají žádný prostor k dalšímu snižování úrokových sazeb, vypadá to, že jsou pasivní, neakční. Jejich pokus vstoupit do hry byl hlavním motivem,“ myslí si.
S Českou národní bankou nesouhlasí i řada podnikatelů. Intervence kritizoval i prezident Miloš Zeman. Naopak premiér v demisi Jiří Rusnok krok centrální banky hájí.
„Samo opatření České národní banky není zásadním hybatelem změn. Samozřejmě že k nějakým posunům dojde, ale pětiprocentní depreciace neboli znehodnocení měny nemůže zásadně pohnout cenovou hladinu v České republice,“ tvrdí Rusnok.