Německo a Čína mají v Berlíně podepsat dohody za miliardy
V uzavření mnohamiliardových obchodů doufá německá vláda a německé firmy během dnešního společného jednání německého a čínského kabinetu v Berlíně. Premiér Wen ťia-pao přicestoval do Evropy s 13 ministry. Obě země chtějí otevřít novou kapitolu ve vzájemných vztazích.
Večeře ve vile impresionistického malíře Liebermanna byla jen skromnou předehrou k dnešnímu velkolepému přijetí čínského ministerského předsedy.
Německý průmysl si od čínské návštěvy slibuje velké zisky. Především německé firmy věří v uzavření nových kontraktů. Mělo by k nim patřit vybudování nových automobilových závodů Volkswagenu a Daimleru v Číně, výzkumných center nebo prodej 62 letounů Airbus.
Během uvítacího ceremoniálu v budově kancléřství protestovali jen pár metrů od Wen ťia-paa aktivisté proti porušování lidských práv Číně. Německá vláda dala před začátkem jednání najevo, že tuto otázku považuje za důležitou a hodlá jí věnovat pozornost, ovšem za zavřenými dveřmi nikoli před televizními kamerami. Přitom například osud světoznámého umělce Aj Wej-weje je v centru německého zájmu.
Už během večeře se dostalo i na sankce vůči syrskému režimu, jejichž přijetí Čína blokuje v Radě bezpečnosti OSN. Naopak poněkud stranou zůstává v Německu téma čínského hospodářství. To přitom ve světě bývá často kritizováno, ať už jde o plagiátorství, nerovné podmínky na čínské trhu. Diskutuje se pouze o tom, že německé firmy nemají rovný přístup na čínský trh.