Německo a Čína mají v Berlíně podepsat dohody za miliardy

V uzavření mnohamiliardových obchodů doufá německá vláda a německé firmy během dnešního společného jednání německého a čínského kabinetu v Berlíně. Premiér Wen ťia-pao přicestoval do Evropy s 13 ministry. Obě země chtějí otevřít novou kapitolu ve vzájemných vztazích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský premiér Wen Ťia Pao přijíždí do Berlína.

Čínský premiér Wen Ťia Pao přijíždí do Berlína. | Zdroj: Reuters

Večeře ve vile impresionistického malíře Liebermanna byla jen skromnou předehrou k dnešnímu velkolepému přijetí čínského ministerského předsedy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Berlíně Klára Stejskalová ve Světě o osmé.

Německý průmysl si od čínské návštěvy slibuje velké zisky. Především německé firmy věří v uzavření nových kontraktů. Mělo by k nim patřit vybudování nových automobilových závodů Volkswagenu a Daimleru v Číně, výzkumných center nebo prodej 62 letounů Airbus.

Během uvítacího ceremoniálu v budově kancléřství protestovali jen pár metrů od Wen ťia-paa aktivisté proti porušování lidských práv Číně. Německá vláda dala před začátkem jednání najevo, že tuto otázku považuje za důležitou a hodlá jí věnovat pozornost, ovšem za zavřenými dveřmi nikoli před televizními kamerami. Přitom například osud světoznámého umělce Aj Wej-weje je v centru německého zájmu.

Už během večeře se dostalo i na sankce vůči syrskému režimu, jejichž přijetí Čína blokuje v Radě bezpečnosti OSN. Naopak poněkud stranou zůstává v Německu téma čínského hospodářství. To přitom ve světě bývá často kritizováno, ať už jde o plagiátorství, nerovné podmínky na čínské trhu. Diskutuje se pouze o tom, že německé firmy nemají rovný přístup na čínský trh.

Klára Stejskalová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme