MPO navrhne prolomení limitů těžby uhlí
Zajistit bezpečnost a spolehlivost energetické sítě v České republice a snížit škodlivé emise až o 50 procent je cílem aktualizované energetické koncepce ministerstva průmyslu a obchodu do roku 2050. Ministerstvo také navrhne v nové Státní energetické koncepce České republiky zrušení územních limitů těžby uhlí, což ale nemusí automaticky znamenat zahájení nové těžby.
Materiál skutečně počítá s úpravou limitů těžby hnědého uhlí na severu Čech. Na zachování limitů těžby uhlí ovšem trvá ministerstvo životního prostředí.
Podle náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Hünnera se v koncepci ještě konkrétně nemluví o tom, kdy by se mělo pod Horním Jiřetínem a Černicemi v Krušných horách začít těžit:
"Závisí to na vypořádání majetku mezi občany, kteří jsou touto těžbou dotčeni. To je hlavní limit a brzda, aby se na tomto území, na tomto ložisku začalo těžit."
Vláda premiéra Jana Fischera aktuálně projednávání koncepce energetické politiky České republiky s výhledem do roku 2050 opět přerušila, vrátit se k němu chce za měsíc.
Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský v Ranním interview Radiožurnálu o koncepci energetické politiky České republiky
Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský pak předpokládá přijetí dlouhodobé energetické koncepce státu současnou vládou oproti jejímu původnímu vyhlášení, že v této sféře nebude dělat žádné strategické kroky. Tehdy si ale myslela, že bude pouze přechodnou do předčasných voleb.
Jak ministr potvrdil v Ranním interview Radiožurnálu, nová koncepce vychází také ze závěrů zprávy nezávislé energetické komise vedené bývalým předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem.
Bývalý předseda nezávislé energetické komise a Akademie věd ČR Václav Pačes mluvil v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu o dlouhodobé energetické politice České republiky
V poledních Ozvěnách dne Českého rozhlasu 1 akademik Pačes uvedl, že jeho komise nabádala využít co nejvíc domácí zdroje, a také jaderné elektrárny, do kterých nám palivo dodává - stejně jako plyn - nejisté Rusko. Ale u jaderného paliva jsou ruské dodávky bezpečnější než u zemního plynu, navíc jde ruské jaderné palivo snáze nahradit palivem z jiných států.