České květiny zažívají renesanci. Nová generace zahradníků chce být šetrnější k přírodě

Řezané květiny s lokálním původem se vracejí na český trh. V posledních zhruba pěti letech vznikají v České republice květinové farmy, na kterých se mladí zahradníci snaží obnovit pěstování starých odrůd a nezatěžovat přitom půdu chemickými postřiky a hnojivy. Jak se jim daří, a zajímají se Češi o původ květin v obchodech?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sběr květin (ilustrační fotografie)

Sběr květin (ilustrační fotografie) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle údajů z Českého statistického úřadu nakupují Češi květiny čím dál víc - což ale znamená především vyšší hodnotu importu, jak potvrzuje Radiožurnálu mluvčí Petra Báčová.

„Vloni se přes české hranice přivezlo květin za 1,6 miliardy korun. To je skoro o půl miliardy víc, než v roce 2010. A o tři čtvrtě miliardy víc, než v roce 2010.“

Ekologická zátěž v Africe

Velká část dovážených květin pochází z afrických zemí a z Jižní Ameriky. S jejich pěstováním jsou ale spojené nepříjemné dopady na životní prostředí i na zdraví pracovníků z plantáží, vysvětluje Zuzana Holubová z České zemědělské univerzity.

„Vyčerpání vodních zdrojů, znečištění chemikáliemi, nefungují tam pracovní smlouvy, nedodržují se pracovní podmínky, dochází k různým nehodám, nemocem nebo často i různým úmrtím.“

České květy nahradil dovoz

Ještě před 30 lety přitom v obchodech byly k sehnání většinou spíš české květiny. Pak je nahradil dovoz z holandské burzy. Teď se ale situace obrací, věří Michaela Krobová. Před pěti lety založila zahradnictví a květinářství Green Decor.

„Ti staří zahradníci už buď šli do důchodu, přestali pěstovat, nebo umřeli, a ta nová generace teprve teď nastupuje.“ Její květinářství na úpatí pražského vrchu Vítkov je v provozu celoročně.

Luční kvítí | Foto: PETR LEMBERK / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Přes zimu dováží květiny z certifikovaných fair trade farem, ale od jara do podzimu se spoléhá jen na svou vlastní produkci. „My si vybíráme sezónní druhy a máme nějaké fígle, jak tu sezónu prodloužit nebo jak ty květiny udělat dostupné i v takový čas, kdy třeba běžným zahrádkářům nekvetou, ale nepůjdeme přes mrtvoly, takže na jaře máme tulipány, v létě hledíky a na podzim chryzantémy.“

Luční druhy v Přílepech

Další mladou zahradnicí a květinářkou je Miloslava Hilgertová, která druhým rokem pěstuje květiny ve Velkých Přílepech u Prahy. Její farma se jmenuje Kytky od potoka.

„My tady máme víc než 100 druhů květin. Různé luční druhy, takové ty babičkovské zapomenuté. My od začátku vážeme svatby, kytice k narozeninám, takže my se snažíme maximum toho, co tady vypěstujeme, uvázat do kytic."

Květiny dodává farma jen od dubna do prosince. Ani v zimě se tu ale nenudí. „I když pak nic nekvete, tak na poli ta práce je. Musíte orat, pečovat o půdu, pak je nějaký čas na odpočinek trochu a pak od začátku roku už začínáte s výsevy.“

Miloslava ví, o čem mluví. Vystudovala totiž agroekologii na zemědělské univerzitě. „Vlastně takový můj cíl je změnit český trh s květinami.“

Podle Michaely i Miloslavy zažívají české květiny renesanci. Nové květinové farmy vznikají nejen kolem Prahy, ale také poblíž Brna nebo Zlína.

Lucie Kocurová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme