Je třeba sledovat i zadluženost municipalit, tvrdí analytik

Vedle rozsáhlých diskusí o zadlužení států se málo hovoří o dluzích obcí, krajů a místní samosprávy. Přitom zadlužení municipalit může představovat mnohem větší nebezpečí v podobě časované bomby. V evropských zemích tento problém poslední dobou výrazně roste, konkrétně v České republice narostlo zadlužení z přibližně 30 procent HDP ke 40 procentům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kladno - radnice na náměstí Starosty Pavla

Kladno - radnice na náměstí Starosty Pavla | Foto: Jana Káninská

Nejvýraznější zadlužení mimo centrální státní ekonomiku lze vysledovat u států se silnou autonomií regionálních vlád – tedy u Německa a Španělska. Čísla vyjadřující dluhy jsou zde rozmístěna mezi centrální vládu a jednotlivé zemské státy.

Naopak u Řecka, Irska nebo Portugalska je role zadlužení municipalit nižší, porovnatelná s českou ekonomikou. „Kdyby krize eskalovala ve Španělsku, budou se investoři výrazněji zajímat i o zadluženost místních municipalit. Pak by bylo zajímavé, jak by reagovali, kdyby zjistili, že podobná struktura je i v Německu,“ upozorňuje hlavní analytik City bank ČR Jaromír Šindel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní analytik City bank ČR Jaromír Šindel ve Světě o desáté rozebírá zadluženost municipalit

Ve struktuře dluhu České republiky připadá největší úroveň na centrální vládu. České obce nemohou vybírat daně a jsou závislé na tom, co dostanou ze státního rozpočtu. Kraje i obce jsou také zadlužené, ale musely v minulosti vždy brát na zřetel na to, že jejich příjmy z daní jsou omezené.

„Vidíme to na dnešní diskusi o přerozdělování daňových příjmů. Myslím si, že časem budeme svědky různého vtišťování účtů i na regionální úrovni, i teď jsou tu a tam příklady získávání peněz do obce přes různé subjekty a nikoli přímou cestou,“ tvrdí Šindel.

Nejúčinnější obranou je podle něho řídit se fiskálními pravidly. „Tak jako si domácnost bere úvěr, spočítá si, jestli na to v budoucnosti bude mít. Taková pravidla by si měly zavádět i jednotlivé municipality. V některých zemích EU jsou už tato pravidla zakomponována,“ uvádí.

Za předluženost některých malých obcí, které už dokonce rozprodaly svůj majetek, si mnohdy mohou sami voliči. „Situace je těžko řešitelná. Když se bavíme o skutečně malých municipalitách, stává se povinností občanů toto eliminovat zvolením zodpovědných zástupců,“ dodává Šindel.

Jitka Hanžlová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme