Inflace v Německu v lednu vystoupila na dvě procenta
Roční míra inflace v Německu v lednu činila rovná dvě procenta a zvýšila se tak z prosincových 1,7 procenta. Oznámil to dnes tamní statistický úřad, který tak zpřesnil svou předběžnou zprávu. Podle ní inflace v lednu vystoupila pouze na 1,9 procenta. Harmonizovanou inflaci úřad potvrdil na dvou procentech.
Inflace v Německu tak v lednu přidala na tempu. Růst cen byl na začátku roku tažen hlavně vyššími cenami topných olejů a paliv a také některých potravin.
Čeká eurozónu další zdražování? Na to ve Světě o desáté odpovídal analytik Poštovní spořitelny Jana Bureše, podle kterého růst cen začíná znepokojovat evropské centrální bankéře. „Růst cen je viditelný napříč všemi zeměmi EU, je dán zejména dováženou inflací, se kterou Evropská centrální banka nemůže nic moc dělat.“
O růstu cen nejen v Německu mluvil Tomáš Medek s analytikem Janem Burešem ve Světě o desáté
Bureš se domnívá, že případné zvýšení základních sazeb by nebylo nic příjemného pro Řecko nebo Irsko, které ohrožuje dluhová krize. „Alespoň první reakce by byla negativní, na druhou stranu z dlouhodobého pohledu se nemusí jednat o nic tragického.“
„Pokud by se Evropské centrální bance zvýšením úrokových sazeb podařilo ukotvit inflační očekávání, tak by fakticky dlouhé výnosy, respektive cena půjčení peněz na delší dobu, mohla dokonce poklesnout, což by nakonec mohlo být pro periferie eurozóny příznivé,“ míní Bureš.
Inflace půjde nahoru
Podle některých ekonomů může růst cen v Německu v příštích 2- 3 letech dosáhnout až 4 procent, a to hlavně kvůli zvýšení cen energií a surovin. Bureš připomněl, že už to lze pozorovat ve vývoji inflace.
„V Německu už jde nahoru a půjde nahoru i v dalších měsících. Očekávám, že v celé eurozóně dosáhne v březnu a dalšího, možná vyššího vrcholu v průběhu léta. Ale jestli dosáhne 4 procent, je v této chvíli obtížně odhadnutelné,“ poznamenal Bureš, který tento výhled považuje za velmi pesimistický.
Očekávaný růst cenové hladiny v Německu bude jistě znamenat i snížení reálného růstu mezd. Podle Bureše německé firmy mají nyní možnost mzdy zvyšovat.
„Páteř německé ekonomiky je konkurenceschopná, zisky podniků roste dvouciferným tempem, takže prostor pro zvyšování mezd tak, aby kryla inflaci, je,“ zdůraznil ve Světě o desáté analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš.