Firmy budou nabírat zaměstnance. Jenže ti jsou často nevzdělaní a mají malou kvalifikaci

Zaměstnavatelé budou v následujícím čtvrtletí nabírat nové pracovníky a zaměstnance. Vychází to z výsledků průzkumu společnosti Manpower, která zkoumá index trhu práce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci, kteří budou pracovat s rypadlem, prošli půlročním školením

Zaměstnanci, kteří budou pracovat s rypadlem, prošli půlročním školením | Foto: Filip Jandourek

Výsledky průzkumu náborových sil pro třetí čtvrtletí jsou pozitivní. Nábory zaměstnanců budou pokračovat. Čistý index trhu práce je na +3 %, to tedy znamená pozitivní výhled. 6 % dotázaných českých zaměstnavatelů bude pracovníky nabírat a 90 % nechystá žádné změny. 3 % se chystají stavy snižovat, ale to je zanedbatelné číslo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zaměstnavatelé budou v následujícím čtvrtletí podle průzkumu Manpower nabírat nové pracovníky a zaměstnance. Ve studiu je redaktorka Barbora Kreuezrová.

Čistý index trhu práce můžeme považovat za celkem stabilní a příliš neovlivněný sezónními výkyvy. To vychází především z čísel i z minulých čtvrtletí.

Pokračuje generální ředitelka společnosti Manpower Česká a Slovenská republika Jaroslava Redlerová:

„Výhled pro druhé čtvrtletí byl +4, takže se domníváme, že to teď bude takto pokračovat a že celkově se bude očekávat v České republice, že budeme víc nabírat, než propouštět. Já si myslím, že je to vedeno tím, že všechny ty výhledy v těch silných ekonomikách západoevropských zemí, které se nepotýkají s krizí, jsou také hodně pozitivní a my jdeme prostě na té vlně.“

Státní správa příliš zaměstnání nenabídne

Negativní výhled má státní správa, vzdělávání, zdravotnictví a kultura, kde se index dostal do záporných čísel. Jedná se o mínus dva procentní body. To kontrastuje s nejvíce pozitivním odhadem, který má zpracovatelský průmysl, tam se jedná o +14 %. Za nepříznivou situaci v těchto oborech může vláda a její rozpočtové škrty a úsporná opatření.

To, že státní správa je v minusu nemusí být tak úplně špatná zpráva, Rádiu Česko vysvětlila Jaroslava Reznerová: „Což je asi spíš pozitivní, protože by to mohlo znamenat, že se konečně ve státní správě racionalizuje počet pozic.“

Nedostatečná kvalifikace a znalosti

V České republice jsou nedostatky v kvalifikaci a znalostech v oboru. To je asi především také proto, že lidé chodí na pohovory k nejrůznějším zaměstnáním. Zkouší to, kde to jde, a příliš neřeší, zda mají kvalifikaci, nebo ne.

S tím ale souvisí i vzdělání. To chybí především v technických oborech. Právě tato místa jsou prakticky neobsaditelná a umisťují se v žebříčku nejhůře obsaditelných pozic.

Tam se mimo jiné v roce 2011 objevila povolání jako obchodní zástupce, řidič nebo lékař a lékařský personál.

Přibyla ale i nová povolání, například učitel. I zde zatím nejspíš stojí problematika málo vysokoškolských studentů oboru pedagogiky.

Ve světě jsou za největší problémy považovány vysoké mzdové nároky zaměstnanců, špatná image sektoru, kde k náboru dochází a také neochota se stěhovat za prací.

Česká republika má pozitivní výhled. A zbytek Evropy a světa také

Svět je také optimistický. Je optimističtější než Česká republika i než samotná Evropa. Na konkrétních výsledcích to prezentuje i Jaroslava Reznerová:

„Ten průzkum provádíme dneska v 39 zemích a z toho 35 má optimistické výhledy a ty čtyři, jejich výhledy jsou negativní, jsou všechny v Evropě a jsou to přesně země, které se potýkají s nějakými následky krize: je to Řecko, Španělsko, irsko a Itálie,“ říká generální ředitelka společnosti Manpower Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Mezi země s pozitivním výhledem v náboru nových zaměstnanců patří Německo, Norsko nebo Rakousko. Tedy země, kterým se s krizí a recesí podařilo už vyrovnat.

Ve světě jsou velké nábory především v Číně a Indii, ale i tam se zaměstnavatelé potýkají s katastrofální nevzdělaností a malou kvalifikovaností.

Marián Vojtek, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme