Fenomén Hindenburg nadále ovlivňuje ceny na burze
Znamení Hindenburg předpovědělo pád cen na burze. Po jeho prvním zjevení na newyorské burze přišlo v minulém týdnu i jeho potvrzení. Podle ekonomů se dá očekávat, že ovlivní vývoj na burzách také v následujících týdnech.
Fakt, že pád cen titulů ve znamení shořelé německé vzducholodi může být dlouhodobějšího charakteru, potvrzuje i makléř Patria Direkt Roman Koděra.
„Obecně znamení lodě Hindenburg předpovídá pád cen na burze, a to v rozpětí od několika týdnů do 4 měsíců. Jedná se o určitou formu technické analýzy, která byla historicky velmi úspěšná právě v předpovídání propadů na trhu,“ uvedl Koděra pro Rádio Česko a dodal:
„Jestliže dojde k naplnění určitých signifikantních ukazatelů, posléze pak k jejich potvrzení, lze očekávat v avizovaném znamení pád akciových trhů v následných čtyřech měsících.“
Kritérií pro naplnění znamení Hindenburgu existuje pět. Denní počet 52 týdenních maxim a tentýž počet 52 týdenních minim by měl být v obou případech větší než 79 a vyšší než 2,2 procenta všech obchodovaných titulů na newyorské burze. Rovněž desetidenní klouzavý průměr by měl růst. Dále pak počet nových 52 týdenních maxim nesmí převyšovat dvojnásobný počet nových 52 týdenních minim.
Zřejmě nejznámější naplnění znamení německé vzducholodi se odehrálo na podzim roku 2008, což potvrzuje i Koděra:
„Většina investorů má ještě živě v paměti zhruba kvartální pokles burzy cca o 40 procent, který překlenul podzim 2008 a zimu 2009. Až jaro 2009 vykázalo růst cen na burze.“