Evropská komise navrhla zavést schémata pro úspory energií
Nejlevnější energie je ta, kterou vůbec nespotřebujeme. To je základní myšlenka Evropské komise, která dnes předložila návrh směrnice o energetické účinnosti. Podle ní by měly členské země přijmout schémata energetických úspor. V nich by měly své úkoly dostat jak dodavatelé energií, tak veřejné instituce i koncoví spotřebitelé.
Podle směrnice, kterou teprve musejí schválit členské země a Evropský parlament, mají energetické společnosti ročně dosáhnout úspor 1,5 % z objemu dodaných energií v předešlém roce. Otázka je, jak toho mají dosáhnout. S koncovými uživateli by měly spolupracovat na snížení jejich spotřeby a motivovat je k tomu, aby přijímali opatření k energetickým úsporám – ať jde o vlastníky rodinných domů, úřady, nemocnice nebo obchody.
Není úplně jasné, kdo by jim například na zateplení budov měl finančně přispívat, možná to budou právě energetické firmy. Podle odhadů Evropské komise by tak do roku 2020 mohla klesnout spotřeba energií skoro o 6 a půl procenta.
Návrhy EK na úspory energií přiblížil bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák ve Světě o druhé
Veřejné instituce, tedy školy, nemocnice, úřady, kasárna a podobně, by zase měly povinnost by při nákupu budov zohlednit jejich energetickou účinnost. Od 1. ledna 2014 by se 3 % všech oprav budov veřejných institucí musela řídit pravidlem, že oprava musí vést k energetickým úsporám. Tudíž muselo by se při tom provést zateplení budov nebo by musely být vybaveny dokonalejším osvětlením. Právě budovy, jak veřejné, tak soukromé, spotřebovávají až 40 % veškeré produkce energií.
Koncoví spotřebitelé pak podle Evropské komise mají dostat lepší možnost kontrolovat, kolik energií vlastně ‚propálí‘. K informacím o své spotřebě mají mít přístup kdykoliv a zdarma. Znamená to, že dodavatelské firmy by jim měly dodat měřáky a ty ještě dále zdokonalovat, aby si lidé mohli kdykoliv přečíst, jak velkou mají spotřebu. S těmito ‚chytrými měřáky‘ se však počítá až ve vzdálenější perspektivě.
Zatím státy mají zajistit, že vyúčtování energií bude častější a přesnější, opravdu založené na skutečné spotřebě. Pokud bude směrnice schválena, má se toto od 1. ledna 2015 vyžadovat u dodávek elektřiny, plynu, teplé vody a tepla z ústředního topení.
Podobná schémata každoročního snižování spotřeby energií už fungují například v Dánsku, Francii, Itálii, Británii a částečně i v Belgii. V severní, vlámské části Belgie se letos třeba rozhodly úplně zrušit pověstné osvětlení dálnic. Systémy šetření energií mají ale také v Austrálii a Spojených státech.