Ekonomické informace 16. 5. 2007
Zákony, kterými chce vláda změnit veřejné finance, dnes opět změní svoji podobu. Kabinet totiž bude projednávat návrhy úprav, které připravila resortní ministerstva v oblastech zdravotnictví, sociální a v daňové soustavě - včetně ekologických daní. Elektrárenská společnost ČEZ dnes podepíše s Republikou srbskou v Bosně a Hercegovině dohodu o vytvoření společného podniku pro výstavbu nové elektrárny Gacko. Míra nelegálního užívání software se loni v České republice snížila na 39 procent.
Zákony, kterými chce vláda změnit veřejné finance, dnes opět změní svoji podobu. Kabinet totiž bude projednávat návrhy úprav, které připravila resortní ministerstva v oblastech zdravotnictví, sociální a v daňové soustavě - včetně ekologických daní. Ministři se musí shodnout do příštího týdne, pokud chtějí balík zákonů předložit poslancům tak, aby ho stihli posoudit ještě v létě, říká premiér Mirek Topolánek.
Fronta navrhovatelů změn je dlouhá. Od lidovců, kterým se nelíbí současný návrh zdravotnické části reformy, po nejhlasitějšího oponenta exministra financí Vlastimila Tlustého. Pozadu nezůstává ani jeho předchůdce, místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.
Jsou i další normy, o kterých kabinet ještě nerozhodl. Například způsob rozdělení emisních povolenek mezi podniky. Ministerstvo životního prostředí slibuje, že definitivní podoba revidovaného národního alokačního plánu, který má platit už od příštího roku, by měla být známa do dvou týdnů. Zaznělo to na včerejší konferenci o obchodování s emisemi.
A ministerstvo dopravy plánuje, že o podobě systému elektronického mýtného na silnicích první třídy rozhodne maximálně do měsíce.
Elektrárenská společnost ČEZ dnes podepíše s Republikou srbskou v Bosně a Hercegovině dohodu o vytvoření společného podniku pro výstavbu nové elektrárny Gacko. Celé to přijde na 39 miliard korun. Je to největší investice české firmy v zahraničí říká mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.
Míra nelegálního užívání software se loni v České republice snížila na 39 procent. I tak to výrobcům softwaru způsobilo ztráty za 2,5 miliardy korun. Za pozvolné zlepšování může podle Jana Hlaváče z Business Software Alliance lepší legislativa a také cílené zátahy policie ve firmách. Však je také boj proti softwarovému pirátství nejúčinnější právě v podnikovém sektoru.
A to proto, že mají stále více dostupný vysokorychlostní internet, který se stal hlavním distribučním kanálem nelegálního softwaru.