Dálniční kupony v příštích letech nezdraží. Důvodem jsou i velké opravy, oznámilo ministerstvo
Ministerstvo dopravy neuvažuje o tom, že by v nejbližších letech zdražilo dálniční známky pro osobní auta z nynějších 1500 korun ročně mimo jiné kvůli rozsáhlým opravám dálnic. Uvedli to v úterý zástupci úřadu. V připravované novele zákona o pozemních komunikacích ale ministerstvo zvýšilo horní cenový limit na roční kupon na 2000 Kč.
„Horní limit 2000 Kč za roční kupon jsme navrhli navýšit s ohledem na možný vývoj cen v dalších letech, aby pak nebylo nutné měnit novelou zákon o pozemních komunikacích. Nejedná se tedy o zvýšení ročního poplatku ani ministerstvo dopravy o zdražování časového poplatku v současnosti neuvažuje," řekl Zdeněk Neusar z tiskového oddělení.
Celníci rozdávali první pokuty za neplatné dálniční známky. Řidiči zaplatili i dva tisíce korun
Číst článek
Ministerstvo uvažuje, že nejpozději od roku 2021 zavede místo nálepek na sklo elektronické viněty. Řidiči by tak k úhradě časového poplatku mohli nově využívat také internet a mobilní aplikace.
Řidič také nebude muset s sebou mít potvrzení o úhradě časového poplatku. Elektronické kupony zabrání padělkům a automatizovaná kontrola pak zajistí, aby řidiči nejezdili po dálnicích bez úhrady.
„Naším cílem je také snížit provozní náklady na výběr poplatků, které v současné době tvoří především tisk a distribuce dálničních kupónů. Úspory předpokládáme v řádu desítek miliónů korun, ale výslednou cenu ukáže až soutěž na dodavatele systému," dodal Neusar.
S koncem ledna přestávají platit staré dálniční známky, nových už se prodalo přes 760 000
Číst článek
Novela počítá s tím, že by od placení dálničních známek byly zcela nebo částečně osvobozené vozy na ekologický pohon, tedy zejména elektromobily, hybridy nebo vozy na zemní plyn.
Právě hybridy u některých značek tvoří velkou část prodejů. Například Toyota v česku prodává čtvrtinu aut na hybridní pohon, Lexus dokonce 90 procent.
Tržby z prodeje dálničních známek pro letošní rok do konce ledna vzrostly meziročně o pět procent na 2,32 miliardy korun. Z toho nejvíce, celkem 2,23 miliardy korun, stát inkasoval z prodeje ročních kuponů. Celkově se na poštách, čerpacích stanicích a dalších distribučních místech prodalo 1,486 milionu ročních kuponů.