ČSÚ: Česko patří mezi tři nejvíce energeticky nezávislé země v EU

Díky zásobám uhlí patří Česko mezi tři země s nejvyšší energetickou nezávislostí v Evropě. Ta se stále pohybuje nad 70 procenty. Vyšší nezávislost na dovozech zdrojů má v Evropské Unii jen Velká Británie a Dánsko. Vyplývá to z poslední zprávy Českého statistického úřadu s názvem Energetika očima statistiky, která zmapovala vývoj odvětví za posledních 10 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí v OKD

Těžba uhlí v OKD | Foto: www.okd.cz

Energeticky soběstačná je Česká republika hlavně díky zásobám uhlí. Jak dlouho ještě zůstane stát v tomto ohledu nezávislý bude záležet hlavně na tom, jestli dojde k prolomení těžební limitů.

Vytěžitelné zásoby uhlí vydrží jen asi do roku 2030. Územními limity těžby je v zemi vázáno asi 900 milionů tun uhlí. To se přitom se k výrobě energie u nás používá stále méně. Jak říká Josef Vlášek ze statistického úřadu, energetická bilance Česka se za poslední desetiletí výrazně změnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle ČSÚ patří Česko mezi tři nejvíce energeticky nezávislé země v EU. Podrobnosti od redaktora Tomáše Medka ve večerním Radiožurnálu.

„Na energetické bilanci se pevná paliva, zejména uhlí, podílí už méně než 50 procenty. Co se týče ropy, potřebu kryje kolem 22 procent a plyn kolem 16 procent stejně tak i jaderná energie,“ přiblížil.

Směr je tedy podle něj od uhlí k plynu a obnovitelným zdrojům. Jejich podíl na primárních energetických zdrojích vzrostl už na 6 procent. „Pořád jsou rozhodující část vodní elektrárny. Zatím nedosahuje využití fotovolatiky, větru nebo biomasy ani jednoho procenta. Ale zřejmě v příštích letech to 1 procento dosáhneme, „ dodal Josef Vlášek.

V posledních dvou letech se zvýšil hlavně instalovaný výkon solárních elektráren. Ten už překročil 1600 megawattů a je tak skoro stejný jako kapacita jaderné elektrárny Dukovany.

Podíl ekologických zdrojů se bude zvyšovat

Podle energetického experta konzultační firmy ENA, Jiřího Gavora, se bude podíl ekologických zdrojů na výrobě energie v budoucnu dál zvyšovat.

„Má to ale svoje meze. Víme jak skončila fotovoltaika, která znamenala výrazný přírůstek v kapacitě ale za nemalé ekonomické náklady. Perspektivu bude mít v českých podmínkách spíše biomasa a bioplyn . Ale bude se muset daleko více kontrolovat, aby nedošlo k podobnému vývoji jako ve fotovoltaice,“ uvedl.

Dobrou zprávou, kterou statistici přinesli, je to, že energetická náročnost české ekonomiky klesá. Za posledních 10 let se snížila o čtvrtinu, zatímco v celé Evropské Unii jen o 15 procent. Tuzemským podnikům se tak daří efektivněji nakládat s energiemi.

Tomáš Medek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme