Ceny pohonných hmot v Česku stagnují. Proti loňskému roku je ale benzin levnější o deset korun

Ceny pohonných hmot v Česku se v týdnu příliš nezměnily. Nafta zdražila o pět haléřů na 32,40 korun za litr. Za litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 řidiči zaplatí v průměru 37,34 korun, což je stejně jako minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohonné hmoty, ilustrační foto

Ceny pohonných hmot se v Česku za poslední týden příliš nezměnily (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ceny u čerpacích stanic rostly od konce května, před koncem června se dostaly nejvýše za téměř dva měsíce. I když se od té doby příliš nezměnily, jsou nyní výrazně nižší než před rokem. Za litr Naturalu 95 platí motoristé o 10,32 koruny méně než loni touto dobou, cena nafty je na litru nižší o 15,46 korun.

3:28

Nová aplikace naplánuje dopravcům nejlevnější cestu. Započítává množství zatáček i sklon terénu

Číst článek

Podle ředitele společnosti 4Trans Jaroslava Tona je jedním z důvodů současné stagnace cen to, že mnoho lidí je na dovolené a pohonné hmoty se tolik nekupovaly. „Lze proto očekávat, že v příštích týdnech dojde k další stabilizaci cen hmot,“ podotkl.

Nejlevnější benzin je nyní v Ústeckém kraji, litr tam v průměru stojí 36,98 korun. Za diesel se platí nejméně v Jihočeském kraji, a to v průměru 31,83 korun za litr. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze. Litr benzinu je v hlavním městě v průměru za 38,28 korun, litr nafty za 33,82 korun.

Spotřební daň z nafty se během léta zřejmě zvýší o 1,50 koruny na litr. Vrátí se tak na úroveň před loňským červnem. Zvýšení daně schválila ve středu Sněmovna. Podle analytiků může litr nafty zdražit o 1,80 koruny.

Původně měla nynější snížená sazba platit do konce roku. Vláda ale chce kvůli nižším cenám a kvůli vyšším příjmům rozpočtu zvýšit sazbu daně už nyní. Zvýšení sazby daně má vstoupit v účinnost k prvnímu dni prvního měsíce po vyhlášení ve sbírce.

Novelu zákona o spotřebních daních nyní dostane k projednání Senát, který na to má 30 dní. Poté ji dostane k podpisu prezident, který má lhůtu 15 dnů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme